Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Powoływanie się na wpływy i przyjmowanie korzyści majątkowej

Data publikacji 26.10.2017

Nawet do 10 lat pozbawienia wolności może grozić mężczyźnie i kobiecie zatrzymanym przez dolnośląskich policjantów, a podejrzanym o przestępstwa korupcyjne. Mężczyzna powoływał się na wpływy w instytucjach i w zamian za korzyść majątkową proponował załatwienie spraw administracyjnych. Został on zatrzymany na gorącym uczynku przyjęcia łapówki w wysokości 20 tys. złotych. Kobieta - urzędniczka, podejrzana jest o współudział w przestępczym procederze i przekroczenie uprawnień. Oboje podejrzani usłyszeli już zarzuty.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu realizując wspólnie z policjantami z wałbrzyskiej komendy miejskiej działania operacyjne, na podstawie zgromadzonego materiału, zatrzymali dwie osoby podejrzane o przestępstwa korupcyjne.

Śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w urzędzie oraz podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu sprawy i obietnicy przyjęcia korzyści majątkowej przez pracownika tegoż urzędu w zamian za wydanie pozytywnej dla strony decyzji, prowadzą policjanci z komendy wojewódzkiej we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Podejrzani, to 77-letni mężczyzna i 59-letnia kobieta. Jak wynika z ustaleń policjantów zajmujących się tą sprawą, zatrzymany mężczyzna powoływał się na wpływy w jednym z urzędów i w różnych innych instytucjach. W zamian za korzyść majątkową proponował załatwienie spraw administracyjnych.

Mężczyzna został zatrzymamy na gorącym uczynku przyjęcia łapówki w wysokości 20 tys. złotych. w zamian za obietnicę udzielenia pomocy w sprawach urzędowych. W tej sprawie policjanci zatrzymali też kobietę – urzędniczkę, podejrzaną współudział w tym przestępczym procederze, do której miała trafić też część z przyjętych przez mężczyznę środków, w zamian za załatwienie sprawy oraz dokumenty pochodzące z urzędu.

Obie osoby po doprowadzeniu do prokuratury usłyszały już zarzuty popełnienia przestępstw płatnej protekcji, obietnicy wręczania korzyści majątkowej, a także przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Za czyny, o które są obecnie podejrzane w świetle kodeksu karnego grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Obecnie policja i prokuratura w dalszym ciągu wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy. O dalszym losie podejrzanych zdecyduje teraz sąd.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony