Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zarekwirowali tysiące sztuk nielegalnych papierosów i kilogramy krajanki

Data publikacji 27.10.2017

Policjanci z komisariatu w Lubiczu, pow. toruński, wraz z funkcjonariuszami Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Toruniu zabezpieczyli w sumie ponad 33 tys. sztuk papierosów i ponad 45 kg krajanki tytoniowej. Straty Skarbu Państwa mundurowi oszacowali na blisko 75 tys. zł. Wszyscy odpowiedzą za przestępstwo karne skarbowe.

Dzisiaj tj. 27 pażdziernika br. policjanci z komisariatu Policji w Lubiczu kierują do Prokuratury Rejonowej w Lipnie materiały postępowania w sprawie złamania przepisów ustawy karnej skarbowej.

Cała sprawa miała swój początek w połowie września tego roku. Policjanci w garażu u jednego z mieszkańców Czernikowa znaleźli ponad 2 tys. sztuk papierosów oraz ponad 20 kg krajanki tytoniowej bez polskich znaków skarbowych akcyzy. 55-letni właściciel  tego nielegalnego towaru usłyszał zarzut. Wówczas nie było wiadomo skąd mężczyzna mógł wziąć zabezpieczone przez policjantów przedmioty.

Do sprawy włączyli się funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Wspólne ustalenia z kryminalnymi z Lubicza doprowadziły aż do Lipna. W minioną sobotę tj. 21 pażdziernika funkcjonariusze przeszukali pomieszczenia mężczyzny, którego podejrzewali o łamanie przepisów „akcyzowych”. Jak się okazało, nie pomylili się. 46-latek w swoim mieszkaniu oraz garażu również posiadał nielegalne wyroby tytoniowe. Funkcjonariusze zabezpieczyli tam ponad 13 tys. sztuk papierosów oraz ponad 8,5 kg krajanki tytoniowej. W tym przypadku straty Skarbu Państwa oszacowano na blisko 23 tys. zł.

W trakcie wykonywania czynności na posesję przyjechał kolejny 48-letni mężczyzna, który na widok funkcjonariuszy zaczął się dziwnie zachowywać. Dlatego, kryminalni zadecydowali o przeszukaniu także jego pojazdu, którym przyjechał. Intuicja ich nie zawiodła. Tam mundurowi znaleźli blisko ponad 18 tys. sztuk papierosów oraz blisko 17 kg krajanki tytoniowej bez akcyzy. Policjanci oszacowali straty Skarbu Państwa na ponad 32 tys. zł.

Wszyscy usłyszeli zarzuty i odpowiedzą za złamanie przepisów Kodeksu Karnego Skarbowego, za co grozi przepadek zabezpieczonego mienia oraz bardzo wysoka grzywna.

(KWP w Bydgoszczy / mg)

Powrót na górę strony