KWP : Jubileusz 25 lecia Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji
Dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie odbyły się główne uroczystości związane ze obchodami 25 - lecia Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji – (International Police Association). W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele policji z 11 państw, obecni członkowie Sekcji Polskiej reprezentujący poszczególne województwa, a także byli prezydenci SP IPA. W obchodach jubileuszowych udział wziął także Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinsp. Paweł Dobrodziej oraz Komendant Główny Straży Granicznej generał brygady SG Marek Łapiński.
To niewątpliwy zaszczyt i wyróżnienie , że obchody jubileuszu 25 lecia Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji – (International Police Association odbyły się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele policji z 11 państw , obecni członkowie Sekcji Polskiej reprezentujący poszczególne województwa, a także byli prezydenci SP IPA.
W obchodach jubileuszowych uczestniczyli także: Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinsp. Paweł Dobrodziej, Komendant Główny Straży Granicznej generał brygady SG Marek Łapiński, Prezesi Grup Wojewódzkich oraz Prezydium Krajowego Zarządu Sekcji Polskiej IPA.
Jubileusz 25- lecia jest okazją do refleksji nad tym co udało się osiągnąć, jak wspominają swój czas aktywności zawodowej członkowie, jaką drogą zmierza w obecnych czasach stowarzyszenie.
Dziś IPA zrzesza 66 sekcji narodowych i liczy 400 tysięcy członków na całym świecie. Wszystko zaczęło się w 1950 roku, wówczas Europa podnosiła się po traumie II wojny światowej . Szeregowy Policjant angielski – sierżant Artur Troop rozpoczął realizację swojego marzenia związanego ze stworzeniem płaszczyzny porozumienia pomiędzy policjantami poprzez powołanie do życia organizacji zrzeszającej policjantów z całego świata. Organizacja ta przyjęła nazwę IPA. Wierzył on bowiem w pozytywne wartości przyjaźni, wyrażone w języku esperanto „Servo Per Amikeco” co znaczy „Służyć poprzez przyjaźń”.
Przez te wszystkie lata rozwijała się międzynarodowa współpraca w ramach Placement Programme, członkowie IPA brali i biorą aktywny udział w międzynarodowych seminariach . Nie do przecenienia jest działalność poszczególnych regionów, które podpisały porozumienia o współpracy z regionami, z innych państw.
R.L.R.