Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chciała pomóc, straciła pieniądze. Uważajmy na oszustów!

Data publikacji 30.10.2017

Policjanci z Białej Podlaskiej poszukują sprawczyń kradzieży pieniędzy na szkodę 82-letniej mieszkanki miasta. Nieznane kobiety weszły do mieszkania starszej pani, pod pozorem napisania wiadomości do sąsiadki. Dopiero po ich wyjściu kobieta zauważyła brak 20 tys. zł. Policjanci ustalają wszystkie okoliczności zdarzenia oraz apelują o rozwagę podczas kontaktów z nieznajomymi.

Do zdarzenia doszło w miniony piątek na terenie Białej Podlaskiej. Do 82-letniej mieszkanki miasta zapukała nieznajoma kobieta. Poprosiła ona pokrzywdzoną, aby ta pomogła jej napisać wiadomość dla jednej z sąsiadek. Jak oświadczyła, nie zastała sąsiadki w mieszkaniu, a musi się z nią pilnie skontaktować. Twierdziła również, że bardzo spieszy na pociąg.

82-latka postanowiła pomóc kobiecie i napisać wiadomość, którą ta jej podyktowała. Po tym nieznajoma szybko opuściła mieszkanie 82-latki, twierdząc, że kartkę z wiadomością pozostawi w skrzynce na listy. Wówczas starsza pani zauważyła, że razem z nią wychodzi druga kobieta, której wcześniej nie zauważyła.

Po kilku godzinach pokrzywdzona zauważyła brak gotówki. Okazało się, że podczas wizyty nieznajomych „zniknęły” również oszczędności starszej pani. Łupem sprawczyń padło 20 tys. zł. O całej sprawie kobieta poinformowała członka rodziny, który zawiadomił stróżów prawa.

Policjanci poszukują sprawczyń i po raz kolejny apelują do wszystkich o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Pamiętajmy, że pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Pod różnymi pretekstami chcą wejść do naszych mieszkań. Zanim wpuścimy kogoś do środka sprawdźmy, z kim naprawdę mamy do czynienia. Przypominamy też o kampanii społecznej "Oszustom Stop", która została zorganizowana w trosce o dobro i bezpieczeństwo osób starszych. Niezwykle ważne jest przekazywanie wiedzy osobom starszym na temat istniejących zagrożeń, aby mogły świadomie reagować, kiedy znajdą się w podobnej sytuacji.

***

Cała sytuacja miała miejsce w czwartek 19 października, a sposób działania przestępcy był schematyczny. Do 84-letniej mieszkanki Siedlec zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że jej wnuczka spowodowała wypadek w wyniku, którego pokrzywdzonych zostało kilka osób i grozi jej za to odpowiedzialność karna. Głos w słuchawce powiedział też ,że dziewczynie można pomóc jeśli natychmiast na rzecz osób poszkodowanych przekazane zostaną pieniądze. Zaniepokojona starsza pani od razu wyraziła chęć pomocy i umówiła się z rozmówcą, że przekaże pieniądze osobie, która zgłosi się do niej bezpośrednio. W niedługim czasie w jej mieszkaniu pojawił się młody mężczyzna, któremu przekazała wszystkie posiadane w domu oszczędności.

Dopiero jakiś czas później, gdy emocje opadły i pewne fakty wyszły na jaw, siedlczanka zdała sobie sprawę, że padła ofiarą oszusta. Zgłosiła ten fakt siedleckiej Policji.

W wyniku podjętych przez funkcjonariuszy działań, w miniony czwartek na terenie powiatu Ostrów Mazowiecka lokalni policjanci zatrzymali do sprawy młodego mężczyznę. Okazał się nim 20-letni mieszkaniec powiatu sokólskiego, który uczestniczył w tym procederze. W chwili zatrzymania mężczyzna posiadał przy sobie kilka telefonów komórkowych oraz spora gotówkę pochodzącą z kolejnego oszustwa – tym razem dokonanego w Bielsku Podlaskim.

Sąd po zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym zastosował wobec 20-latka tymczasowy areszt na trzy miesiace.

Obecnie pracujący przy tej sprawie policjanci szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności związane z działaniem grupy oszustów do której należał zatrzymany. Kolejne zatrzymania są kwestią czasu.

(KWP w Lublinie, KWP zs. w Radomiu / kp, ig)

 

Powrót na górę strony