Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zarzuty za oszustwa na aukcjach internetowych

22-latek zatrzymany przez śródmiejskich policjantów odpowie za oszustwa internetowe. Tomasz W. za pośrednictwem popularnych portali aukcyjnych wyszukiwał laptopy lub telefony komórkowe wystawione na sprzedaż. Następnie przekonywał sprzedających, że pilnie potrzebuje tych rzeczy i dlatego już wysyła pieniądze. Podczas odbioru towaru okazywał oferentowi fałszywe potwierdzenie przelewu i odbierał przedmioty, za które nigdy nie zapłacił. Mężczyzna usłyszał zarzuty, za które może mu grozić kara nawet do 8 lat więzienia.

Po zawiadomieniach dotyczących oszustw na dwojgu mieszkańcach Warszawy sprawą zajęli się policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego. Funkcjonariusze ustalili, że nieuczciwy kontrahent na portalu aukcyjnym najczęściej wybierał oferty ze Śródmieścia, takie na których wystawiano laptopy czy smartfony. Po wyrażeniu chęci zakupu danej rzeczy kontaktował się z pokrzywdzonymi, godząc się na proponowaną kwotę. Podkreślał jednak, że bardzo zależy mu na czasie. Informował sprzedającego o błyskawicznym dokonaniu wpłaty pieniędzy na podane konto i od razu umawiał się na odbiór rzeczy. Podczas spotkania okazywał podrobione potwierdzenie wpłaty pieniędzy jako autentyczne i na tej podstawie odbierał przedmiot, po czym znikał.  W krótkim czasie okazywało się, że oferent nie ma ani sprzętu ani pieniędzy.  

W trakcie prowadzonego dochodzenia funkcjonariusze dotarli mężczyzny podejrzanego o te przestępstwa. Po zebraniu dowodów wystarczających na przedstawienie mu zarzutów został on zatrzymany przez operacyjnych i osadzony z policyjnym areszcie.  Podczas przesłuchania Tomasz W. przyznał się do obu czynów. W najbliższym czasie sprawa zostanie skierowana z aktem oskarżenia do sądu, który może go skazać nawet na 8 lat więzienia.

Na chwilę obecną postępowanie ma charakter rozwojowy. Policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego przy ul. Wilczej 21 w Warszawie nie wykluczają, że mężczyzna mógł oszukać więcej osób. Dlatego wszystkich, którzy mogli zostać pokrzywdzeni w podobny sposób proszą o kontakt pod nr tel. 22/60 391 07.

W październiku br. Tomasz W. był zatrzymywany za oszustwa internetowe przez bielańskich policjantów.  

ea/rk

Powrót na górę strony