Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymana grupa internetowych oszustów

Data publikacji 12.02.2008

Policjanci z Gdańska rozbili grupę oszustów internetowych. Zatrzymali czterech młodych ludzi, którzy podszywając się pod sprzedających w Internecie, kontaktowali się z wygrywającymi licytacje i informowali ich o zmianie konta, na które miały wpłynąć należności.W to miejsce podawali własne. Policjanci szacują, że mężczyźni oszukali w ten sposób ponad 70 osób z całego kraju, przywłaszczając sobie około 100 tysięcy złotych.

Policjanci z Gdańska zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, współpracując z przedstwaicielami działu bezpieczeństwa portalu Allegro.pl, rozbili grupę oszustów internetowych. Zatrzymania są wynikiem kilkumiesięcznej pracy operacyjnej. Mężczyźni to mieszkańcy gdańskiej dzielnicy Zasp. Mają od 17 do 21 lat.

Sprawcy śledzili aukcje na serwisie internetowym Allegro. Następnie podszywając się pod sprzedających kontaktowali się z osobami wygrywającymi licytacje. Informowali o zmianie konta, na które ma wpłynąć należność i podawali własne.

W mieszkaniach zatrzymanych policjanci zabezpieczyli cztery komputery, karty do bankomatów, telefony komórkowe, dokumenty bankowe, nośniki danych, w tym płyty CD i DVD oraz karty pamięci flash. Na zabezpieczonych komputerach  zainstalowane było nielegalnie oprogramowanie.

Zawartość twardych dysków zbadają biegli, którzy określą dokładną ilość i rodzaj nielegalnie skopiowanych programów. Jeśli potwierdzą ich nielegalne pochodzenie sprawcom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy, planowane są zatrzymania kolejnych sprawców. Oszustwo zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony