Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważajmy na oszustów

Data publikacji 08.11.2017

W związku z pojawiającymi się na terenie powiatu ryckiego informacjami o kradzieżach i oszustwach, których ofiarami padają osoby starsze apelujemy do wszystkich o zachowanie czujności i ograniczonego zaufania względem nieznajomych, którzy mogą zapukać do naszych drzwi. Pamiętajmy również, że pomysłowość takich osób nie zna granic. Mogą podawać się za członka rodziny, pracownika pomocy społecznej, a nawet policjanta, tylko po to aby w przebiegły sposób zmanipulować swoją ofiarę i przekonać ją do dobrowolnego oddania oszczędności. Uwagę trzeba też zwracać na osoby, które oferując do sprzedaży towary odwiedzają nasze domy. O każdym tego typu działaniu należy informować Policję.

Co kilka dni docierają do nas informacje o kradzieżach i oszustwach, których ofiarami padają osoby starsze. Na terenie powiatu ryckiego w ostatnich miesiącach doszło do dwóch podobnych zdarzeń. We wrześniu 82-letni mieszkaniec gm. Adamów skuszony propozycją kupna złota po atrakcyjnych cenach stracił 8 tys. zł. Mężczyzna umówił się z nieznajomym na wspólny wyjazd do Ryk w celu zawarcia transakcji. Nie podejrzewał, że może mieć do czynienia z oszustem. Gdy tylko okazał mu pieniądze, stracił je. Nieznajomy wyrwał mu gotówkę z rąk i uciekł. Pod koniec października ryccy policjanci zatrzymali 5 osobową grupę, która usiłowała okraść starszą kobietę z gminy Kłoczew. Szczęśliwie dla niej – nie straciła pieniędzy. Coraz częściej mieszkańcy dzwonią na policję, gdy podejrzewają, że ktoś chce ich oszukać lub niepokoi ich pojawienie się nieznanych osób w okolicy. Dzięki właściwej reakcji społeczności lokalnej jesteśmy w stanie skuteczniej przeciwdziałać takim zjawiskom.

Do świąt jeszcze ponad miesiąc, ale już teraz niektórzy przymierzają się do przedświątecznych zakupów. Z takiej okazji korzystają również domokrążcy i złodzieje, którzy podczas prezentacji garnków, koców czy dywanów penetrują mieszkanie i okradają niczego nieświadomych domowników. Tego typu przestępcy na swoje ofiary zwykle wybierają osoby starsze, samotne, mieszkające na uboczu. Bazują na ich łatwowierności i dobrym sercu, łaknieniu rozmowy z drugą osobą. Aby nie stać się ofiarą takich działań pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych oraz zachowaniu rozsądku i czujności. Apelujemy, szczególnie do rodzin starszych osób. Należy uczulać swoich bliskich na zagrożenia wynikające z wizyty nieznajomego lub związane z innymi oszustwami np. ”na wnuczka”, „pracownika pomocy społecznej”, czy „policjanta”. W przypadku podejrzeń i niepokoju związanego z ich wizytą oraz obawą o swoje życie lub mienie, trzeba koniecznie powiadomić Policję dzwoniąc pod numery: 997 lub 112. W takich sytuacjach starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących tych osób: ile ich było, jak wyglądały, jak były ubrane, w którym kierunku odeszły lub odjechały, jakim pojazdem się poruszały, w miarę możliwości kolor, marka i nr rejestracyjne. Te wszystkie detale pozwolą policji namierzyć przestępców.

Aby nie stać się ofiarą oszustów i złodziei należy pamiętać o zwykłych środkach ostrożności:

  • W przypadku odebrania telefonu z prośbą o pomoc finansową od bliskiej osoby, która nagle znalazła się w trudnej sytuacji lub potrzebuje gotówki na okazjonalny zakup samochodu, nieruchomości lub innego towaru, najpierw skontaktuj się z krewnym albo innymi członkami rodziny, aby potwierdzić, czy przekazana historia jest prawdziwa. Bardzo często zdarza się, że oszuści podają się za bliskich i przedstawiając wymyśloną opowieść manipulują swoją ofiarą, aby ta sama przekazała podstawionej osobie pieniądze lub wartościowe przedmioty, myśląc że pomaga bliskiemu.
  • Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Nie ufaj takim telefonom. Jeżeli ktokolwiek dzwoni prosząc o pieniądze, nie podejmuj pochopnych działań. Nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które trzymasz w domu lub przechowujesz na koncie i nie ulegaj presji czasu wywieranej przez rozmówców - oszustów.
  • Nie wpuszczaj do domu nieznanych osób oraz takich, które oferują do sprzedaży towary po atrakcyjnych cenach, podają się za przedstawicieli różnego rodzaju instytucji lub proponują zawarcie korzystnych umów. Pamiętaj, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby uśpić czujność domownika i wzbudzić jego zaufanie.
  • Jeżeli do Twoich drzwi zapuka obca osoba podająca się za pracownika jakiejkolwiek instytucji, zawsze żądaj okazania stosownej legitymacji. Jeżeli jesteś w tym czasie sam w domu, poproś o wizytę w innym ustalonym terminie i zaproś na nią również kogoś zaufanego, kogoś z rodziny lub sąsiada. Telefon do instytucji, na którą powoływał się nieznajomy również jest wskazany.
  • Nie wpuszczaj do domu osób, które oferują sprzedaż przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo „korzystnych” cenach. Skuszony okazją możesz nie zauważyć, że w czasie prezentacji towaru ktoś penetruje i okrada mieszkanie. Możesz też sam narazić się na odpowiedzialność karną, jeżeli zakupiony towar jest kradziony.
  • Jeżeli nie zamierzasz wpuścić domokrążców do mieszkania, nie otwieraj im drzwi. Zdarza się, że prezentacja towaru lub prośba o szklankę wody jest tylko pretekstem, aby wejść do mieszkania, nawet przy użyciu siły. W sytuacji, gdy drzwi są już otwarte, a nieznajomych kilku, jest to już bardzo łatwe.
  • Trudno przewidzieć wszystkie sytuacje, które mogą się wydarzyć. Jeżeli okaże się, że straciłeś na chwilę czujność i osoba, której nie znasz, znalazła się już w Twoim domu, swoim zachowaniem nie zdradzaj, gdzie znajdują się oszczędności.

K.S.

Powrót na górę strony