Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polskie Święto Niepodległości w Kosowie

Data publikacji 13.11.2017

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest szczególnym wydarzeniem dla wszystkich Polaków. Wielu z nas bierze udział w rocznicowych uroczystościach w Polsce, ale równie wielu robi to będąc poza granicami kraju. W tym dniu nie ma znaczenia gdzie jesteśmy, liczy się pamięć o tym znamiennym wydarzeniu w historii naszej Ojczyzny. Również funkcjonariusze Jednostki Specjalnej Polskiej Policji oraz żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie pamiętali o uczczeniu Święta Niepodległości i z tej okazji zorganizowali uroczyste obchody w Camp Marechal de Lattre de Tassigny w Novo Selo.

W dzień poprzedzający obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Camp Film City w Prisztinie, gdzie mieści w kwatera główna sił KFOR w Kosowie, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą polskim żołnierzom, którzy stracili życie podczas służby w międzynarodowych siłach pokojowych NATO w Kosowie. W odsłonięciu tablicy wzięli udział zaproszeni goście ze struktur NATO i EULEX’u, a także Dowódca Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie podinsp. Michał Kocot oraz jego zastępca podinsp. Paweł Pawłowski.

W dniu Święta Niepodległości polscy policjanci, żołnierze i zaproszeni goście wystartowali w zorganizowanym na terytorium Kosowa „Biegu Niepodległości”. Punktualnie o godzinie 11.11 uczestnicy ruszyli z linii startu, aby pokonać dystans 3,5 kilometra. Wszyscy ubrani byli w białe i czerwone koszulki, które symbolizowały polskie barwy narodowe. W biegu nie liczyła się klasyfikacja końcowa. Nie było zwycięzców i przegranych. Najważniejsze było wspólne świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ponadto, w ramach rocznicowych uroczystości, odbyły się zawody crossfit’owe kobiet i mężczyzn oraz turniej piłki nożnej. W obu dyscyplinach konkurencja była ogromna. Sukcesem dla polskiej ekipy zakończyły się zawody w crosssficie kobiet, w których kom. Małgorzata Dąbrowska - reprezentująca Jednostkę Specjalną Polskiej Policji w Kosowie - zajęła II miejsce.

Po zakończeniu części sportowej rozpoczęły się główne obchody Święta Niepodległości. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Ambasador RP w Skopje – Jacek Multanowski i Zastępca Dowódcy KFOR – generał Janos Csombok. Na trybunie honorowej obecne było także dowództwo JSPP w Kosowie. Uroczysty apel rozpoczął się od wprowadzenia pododdziałów na plac apelowy. Wziął w nim udział także pluton funkcjonariuszy JSPP dowodzony przez nadkom. Pawła Kolbowskiego. W czasie uroczystości wygłoszono apel poległych i wyróżniono najlepszych za dotychczasową służbę. Na zakończenie odbyła się defilada, w której udział wzięły wszystkie pododdziały. 

(BMWP KGP / kp)

 

Powrót na górę strony