Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dobre 2 lata MSWiA i słuzb podległych

Data publikacji 15.11.2017

Podsumowanie dwóch lat pracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

 


 

 

Dbając o służby, dbamy o bezpieczeństwo 

Jednym z priorytetów MSWiA jest modernizacja formacji dbających o bezpieczeństwo Polaków. Dlatego MSWiA przygotowało Program Modernizacji Służb Mundurowych. Dzięki niemu powstają nowoczesne komendy i strażnice, a funkcjonariusze pracują z coraz lepszym sprzętem. Program jest wzorowany na ustawie przyjętej przez rząd premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 r. Z 9,2 mld złotych przeznaczonych na program, ponad 4 mld zł trafią na podwyżki. W 2017 roku w ramach programu modernizacji Policja  zakupiła 956 radiowozów, Straż Pożarna 139 samochodów, Biuro Ochrony Rządu 7 samochodów, a Straż Graniczna 130 pojazdów. W Przemyślu z programu sfinansowano budowę kompleksu budynków Komendy Miejskiej Straży Pożarnej, która kosztowała ponad 2 mln złotych. Straż Graniczna kupiła samochody oraz karabinki Mini-Beryl. Program pozwolił wyposażyć funkcjonariuszy służb podległych MSWiA w nowoczesny sprzęt indywidualny m.in. kamizelki kuloodporne, ubrania ochronne czy sprzęt łączności. W efekcie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo Polaków mogą jeszcze szybciej, skuteczniej i bardziej profesjonalnie pomagać obywatelom.

Doceniamy służbę funkcjonariuszy

Ludzie, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo muszą być godnie wynagradzani.  Dlatego od 1 stycznia 2017 r. funkcjonariusze otrzymali średnio 253 zł podwyżki na etat. Wzrost wynagrodzeń objął tez pracowników cywilnych i przeciętnie wynosi 250 zł na stanowisko. Dodatkowo we wrześniu rząd zatwierdził podwyżki dla najmniej zarabiających i nowo przyjętych funkcjonariuszy  służb podległych MSWiA. Na ten cel zostanie przeznaczona kwota w wysokości 150 mln złotych. Ponadto na wniosek szefa MSWiA Rada Ministrów zdecydowała o podwyższeniu dodatku stołecznego ponad 9,2 tys. funkcjonariuszom, którzy pełnią służbę w Warszawie. Minister Mariusz Błaszczak na bieżąco nagradza również wyróżniających się funkcjonariuszy.

Policja bliżej obywateli

W prawie 60 miejscowościach w całej Polsce przywróciliśmy posterunki policji, które zlikwidował poprzedni rząd. Dzięki temu funkcjonariusze obecni są w najbliższej okolicy. Opracowywany w MSWiA program „Dzielnicowy bliżej nas” sprawia, że funkcjonariusze mają więcej czasu na sprawy mieszkańców.  Dzielnicowy przez lata zajmowali się wypełnianiem stosów dokumentów lub konwojami, a powinni być pierwszą linią kontaktu z Polakami. Jest ich około 8 tysięcy. Aplikacja na smartfony Moja Komenda umożliwia wyszukanie danych kontaktowych do dzielnicowego odpowiedzialnego, za rewir w którym mieszkamy.  Stworzyliśmy też Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. To internetowe narzędzie umożliwia zgłoszenie zagrożeń, które występują w okolicach miejsca, gdzie mieszkamy. Do tej pory Polacy zgłosili przy użyciu mapy ponad 501 tys. zagrożeń, a 42 proc. spośród tych zgłoszeń zostało potwierdzonych przez policjantów. Dzięki tym działaniom aż 89% Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie. To najwyższy poziom w historii tych badań, czyli od 1987 roku.

Prowadzimy odpowiedzialną politykę migracyjną i chronimy granic zewnętrznych

Polski rząd wycofał się z lekkomyślnej decyzji rządu PO-PSL o sprowadzeniu do polski imigrantów. Konsekwentnie podtrzymujemy stanowisko sprzeciwiające się mechanizmowi automatycznej relokacji. Chcemy, by Polacy czuli się bezpiecznie w swoim kraju.

Polscy strażnicy graniczni pomagają naszym zagranicznym partnerom w ochronie granic. To odpowiedzialny sposób walki z problemem nielegalnej migracji. Funkcjonariusze wspierali partnerów m.in. w Grecji, Bułgarii, Macedonii, na Węgrzech oraz we Włoszech. Przez ostatnie dwa lata w działaniach koordynowanych przez Agencję Frontex w 18 krajach i w operacjach w ramach umów dwustronnych wzięło udział ponad 850 strażników granicznych. Ich zaangażowanie daje łącznie ponad 34 tys. dni w działaniach poza granicami RP. Straż Graniczna jest w stałej gotowości do udziału w misjach bilateralnych jak i m.in. europejskich (np. Macedonia, Bułgaria). Minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję zgodnie z którą w przyszłym roku polscy strażnicy graniczni, wzorem lat ubiegłych, udzielą wsparcia Macedonii w ochronie jej południowych granic. Na kolejną, czyli jedenastą misję, uda się do tego kraju 30 polskich funkcjonariuszy. Dzięki wysiłkom obecnego rządu stała siedziba Frontexu – jednej z najważniejszych unijnych agencji - znajdzie się w Warszawie. Świadczy to o wzmacnianiu roli Polski w ochronie granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Negocjacje udało się zakończyć w wyjątkowo krótkim czasie, mimo że poprzedni rząd przez kilka lat nie był w stanie do tego doprowadzić. Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna znana jako Frontex to unijna agencja, która zajmuje się między innymi pomocą w zarządzaniu granicą zewnętrzną UE oraz monitorowaniem przepływu osób.

Skutecznie zabezpieczamy międzynarodowe wydarzenia

Skutecznie i profesjonalnie zabezpieczyliśmy Światowe Dni Młodzieży i Szczyt NATO. Radość uczestników Światowych

Dni Młodzieży w Krakowie była dla nas najcenniejszym podziękowaniem za służbę funkcjonariuszy. Światowe Dni Młodzieży zabezpieczało w sumie 45 tysięcy policjantów, strażników granicznych, strażaków i funkcjonariuszy BOR. Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi  służb podległych MSWiA w świat płynie przekaz, że Polska jest krajem bezpiecznym, w którym wielkie, międzynarodowe imprezy odbywają się na wysokim poziomie.

Zwiększamy środki dla strażaków-ochotników

MSWiA docenia rolę strażaków-ochotników w zapewnieniu bezpieczeństwa, zwłaszcza w małych miejscowościach. Dlatego stale zwiększamy kwoty dotacji dla OSP. W 2017 roku dotacja wzrosła o 15 mln zł – do ponad 124 mln zł. Jednostki OSP zostały również objęte „Programem Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020” i w ciągu czterech lat otrzymają z tego programu ponad pół miliarda zł.

Obniżyliśmy wysokie emerytury byłych funkcjonariuszy SB

Odebraliśmy funkcjonariuszom komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nienależne im przywileje. Świadczenia byłych funkcjonariuszy SB sięgały nawet 19 tys. zł. Od 1 października br. ich emerytury nie mogą przekraczać miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury wypłaconej z ZUS. Ustawą objęto blisko 39 tys. osób, które pełniły służbę na rzecz totalitarnego państwa. To akt sprawiedliwości społecznej.

Służba Ochrony Państwa zastąpi BOR

SOP będzie elitarną służbą wyspecjalizowaną w ochronie najważniejszych osób w państwie. Formację czeka gruntowna modyfikacja, wprowadzone zostaną m.in. przepisy usprawniające procedury oraz czynności ochronne. Służbę w niej pełnić będzie więcej funkcjonariuszy. Opracowane zostaną nowe zasady naboru. Ustawa przewiduje, że ochroną SOP objętych zostanie więcej obiektów administracji państwowej. Obecnie za ich bezpieczeństwo odpowiedzialne są niejednokrotnie firmy ochroniarskie, które nie zawsze są w stanie zapewnić odpowiednie standardy ochrony.

Podnieśliśmy zasiłki i uprościliśmy procedury dla poszkodowanych przez sierpniowe nawałnice

Ze 100 do 200 tysięcy złotych podnieśliśmy wysokość zasiłku, który można otrzymać na obudowę zniszczonego przez nawałnicę domu. Nowym rozwiązaniem jest również możliwość ubiegania się o zasiłki w przypadku zniszczonych budynków gospodarczych. Na cel można otrzymać do 100 tysięcy złotych. Po sierpniowych nawałnicach uprościliśmy przepisy dotyczące szacowania strat. Oprócz rzeczoznawców straty mogli oceniać pracownicy inspektoratów nadzoru budowlanych.

Uczymy najmłodszych zasad bezpieczeństwa i nagradzamy odpowiedzialne zachowania

W całej Polsce realizujemy dla uczniów kampanię „Kreci mnie bezpieczeństwo”. Ma ona zwrócić uwagę młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem. Funkcjonariusze podczas spotkań z młodzieżą przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas m.in. jazdy na rowerze, wypoczynku nad wodą czy podczas górskich wycieczek. W ramach kampanii „Młody Bohater” wyróżniamy młodych ludzi, którzy uratowali życie lub zdrowie innych osób. W tym gronie znalazło się ponad 70 osób, które z rąk ministra Mariusza Błaszczaka otrzymały specjalne medale i nagrody. Reaktywowaliśmy program Razem Bezpieczniej nadając mu imię śp. Władysława Stasiaka. Nowa edycja programu promuje działania na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych. Na jego realizację w latach 2016-2017 przekazaliśmy w sumie 8 mln 700 tys. zł dofinansowując 151 projektów. W ramach programu dofinansowano działania obejmujące m.in. modernizację przejść dla pieszych, współpracę dzielnicowych z mieszkańcami, przeciwdziałanie internetowemu hejtowi i mowie nienawiści wśród dzieci i młodzieży oraz zapobieganie i walki z tzw. „dopalaczami” oraz działania dotyczące bezpieczeństwa osób starszych.

Polacy wybrali motyw, który będzie w paszporcie

Pierwszy raz w historii, każdy Polak przez internetowe głosowanie mógł zdecydować, jaki motyw graficzny znajdzie się w książeczce paszportowej. Od 28 lipca do 10 września 2017 r. w sumie oddano 763.539 głosów. Najwięcej głosów (87.357) otrzymał Kopiec Czynu Niepodległościowego. Tylko o 124 głosy mniej otrzymał Gabriel Narutowicz pierwszy prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Nowe motywy w paszporcie pojawią się w 2018 roku, na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Informacje, że dokument jest gotowy można dostać sms-em lub e-mailem

Przygotowaliśmy ułatwienie dla osób składających wniosek o nowy paszport. Od 1 czerwca br. każda osoba, która poda swój numer telefonu lub adres e-mail, zostanie poinformowana o tym, że paszport jest gotowy do odbioru. Usługa jest bezpłatna.

Dwa lata MSWiA w fotograficznej podróży ►

(MSWiA / kp)

 

 

 

Powrót na górę strony