Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Po służbie ruszyli na ratunek

Data publikacji 15.11.2017

Wracając ze Szkoły Policji w Słupsku do swoich domów byli naocznymi świadkami zdarzenia i jako pierwsi ruszyli na pomoc. Słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego pospieszyli z pomocą poszkodowanym i zabezpieczali teren zdarzenia.

Grupa młodych policjantów, którzy wracali do swoich domów była świadkami zdarzenia drogowego, do którego doszło na drodze wojewódzkiej 214 między Skorzewem a Kościerzyną. Na oczach policjantów jadący przed nimi pojazd transportowy wiążący prawie 100 żywych świń zjechał na pobocze i przewrócił się na bok.
Widząc całe zdarzenie słuchacze ustawili swój samochód w sposób zabezpieczający fragment drogi z przewróconym obok pojazdem, a następnie przystąpili do działań. Dwóch z nich pospieszyło do kabiny, z której wydostano konwojenta i kierowcę; jeden z mężczyzn miał ranę skroni.
Dwóch kolejnych słuchaczy po wstępnych oględzinach pojazdu i stwierdzeniu, że nie ma wycieku szkodliwych substancji, przystąpiło do kierowania ruchem nadjeżdżających samochodów. W tym samym czasie powiadomiono służby ratunkowe i zaistniałym zdarzeniu.

Po przyjeździe na miejsce straży pożarnej i patrolu policji, słuchacze przekazali niezbędne informacje i - po uzyskaniu zgody policjantów - udali się w dalszą podróż. Zabezpieczanie miejsca zdarzenia i udzielanie pomocy było tym trudniejsze, że panował już zmrok, a dodatkowo ponad połowa inwentarza przewożonego w naczepie rozbiegła się po pobliskim polu, kolejna uwięziona część wydawała piski przerażenia.
W działaniach udział wzięli słuchacze z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku: post. Mateusz Pencarski; post. Sebastian Sikorski; post. Mateusz Szablewski i post. Radosław Śmigielski.

Wiedza zdobywana przez młodych policjantów na zajęciach z ruchu drogowego ułatwiła im działanie w trudnych warunkach. Sami słuchacze pokazali też swoją postawą, że policjantem jest się nie tylko w godzinach służby, a niesienie pomocy wynika nie tylko z altruistycznych postaw, lecz przede wszystkim z roty policyjnego ślubowania:

"Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej".

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 5.61 MB)


źródło
Powrót na górę strony