Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzialny za fałszywe alarmy bombowe w rękach lubuskiej Policji

Data publikacji 17.11.2017

15 listopada 2017 roku policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wywołanie na początku listopada w Świebodzinie fałszywych alarmów bombowych. Ustalenie kto jest sprawcą oraz gdzie przebywa było możliwe dzięki zintensyfikowanym działaniom funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie. 28-letniemu mieszkańcowi powiatu bytowskiego grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Na początku listopada w szkołach na terenie Świebodzina przez 3 dni regularnie pojawiała się Policja. Miało to związek z przesyłanymi do różnych instytucji informacjami o podłożonym ładunku wybuchowym na ich terenie. Pierwsze dwa alarmy nie precyzowały placówki oświatowej, wobec tego sprawdzone zostały wszystkie szkoły. Pomimo, iż alarmy miały bardzo nisko stopień prawdopodobieństwa, to każdy taki sygnał był traktowany bardzo poważnie. Szkoły każdorazowo sprawdzane zostały przez policyjnych specjalistów od pirotechniki z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie. W międzyczasie policjanci z Wydziału Kryminalnego, Dochodzeniowo-Śledczego wraz z Prokuraturą Rejonową ze Świebodzina intensywnie pracowali nad zidentyfikowaniem osoby oraz ustaleniem jej miejsca pobytu. Sprawdzano wszelkie informacje oraz poszlaki. Trop prowadził w różne części kraju. Były to bardzo intensywne działania, w które zaangażowanych było wielu funkcjonariuszy komend wojewódzkich w kraju. Jak wykazało prowadzone śledztwo podejrzewany mężczyzna nie przebywał w swoim miejscu zamieszkania. Policjanci byli przygotowani na jego powrót do mieszkania. A gdy już się w nim pojawił, został zatrzymany. Pomimo, iż nigdy nie było żadnych ładunków wybuchowych doszło do realnego zagrożenia. Część placówek z powodu alarmów była ewakuowana, uczniowie oraz ich rodzice byli wystraszeni. Powodowało sytuację, w której policjanci współdziałali w szerokim zakresie korzystając z wiedzy, umiejętności oraz urządzeń technicznych będących w posiadaniu policjantów z innych jednostek w kraju.

Wspólne wysiłki w realizowanych czynnościach wykrywczych okazały się wymierne. Zebrane informacje, ich skrupulatna analiza i dynamiczne działania doświadczonych policjantów w terenie skutkowały zatrzymaniem nieodpowiedzialnego mężczyzny, który angażował do działań wiele służb. Na piątek (17 listopada) zaplanowane jest posiedzenie aresztowe w Sądzie Rejonowym w Świebodzinie.

Zgodnie z art. 224 a kodeksu karnego mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do lat 8 za stwarzanie sytuacji mającej wywołać przekonanie o istnieniu zagrożenia życia lub zdrowia wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / kp)

 

  • akacja zatrzymania sprawcy fałszywych alarmów
  • akacja zatrzymania sprawcy fałszywych alarmów
  • akacja zatrzymania sprawcy fałszywych alarmów
  • akacja zatrzymania sprawcy fałszywych alarmów
  • akacja zatrzymania sprawcy fałszywych alarmów
  • akacja zatrzymania sprawcy fałszywych alarmów

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.78 MB)

Powrót na górę strony