Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych
W tym roku Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych przypada w niedzielę 19 listopada 2017 roku. Obchody stanowią wyraz pamięci o wszystkich poszkodowanych w wypadkach oraz ich najbliższych.
Wypadki drogowe są problemem globalnym. Codziennie na świecie w wyniku wypadków drogowych poszkodowanych jest 140 tys. osób. Spośród nich ponad 3 tys. umiera, a około 15 tys. już nigdy nie odzyska pełnej sprawności.
Wspominanie ofiar wypadków drogowych ma już długą tradycję. Po raz pierwszy Dzień Pamięci był obchodzony w 1993 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. Inicjatywę tę poparł również Papież Jan Paweł II polecając w tym dniu modlitwom wiernych ofiary wypadków i ich rodziny. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (Word Day of Remembrance for Road Cash Victims).
W dobie ciągłego rozwoju motoryzacji problem wypadków drogowych staje się coraz bardziej dostrzegalny zwłaszcza, że liczba samochodów na świecie przekroczyła 1,1 miliarda i wciąż rośnie. W raporcie banku Światowego na temat wypadków drogowych dostrzega się, że użytkownicy dróg na całym świecie są nierównomiernie chronieni. Ryzyko śmierci zależy w dużej mierze od tego, gdzie ludzie żyją i w jaki sposób poruszają się po drogach. Nadal występują duże różnice między krajami o wysokich dochodach, średnich i niskich. Najniższe wskaźniki śmiertelności na mieszkańca występują w Europie, najwyższe zagrożenie życia w ruchu drogowym jest w Afryce, gdzie w wypadkach ginie 26,6 osób na 100 tys. mieszkańców. W skali wszystkich badanych krajów 49 proc. ofiar wypadków to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.
Wypadki drogowe generują również ogromne koszty społeczne (rehabilitacja, opieka zdrowotna, szkody materialne itp.). W Polsce straty z tytułu wypadków drogowych i kolizji w 2015 roku wyniosły 3% PKB, w tym koszty wypadków drogowych – 2% PKB.
Główne uroczystości obchodów Dnia Pamięci w Polsce od kilku lat odbywają się w Zabawie koło Tarnowa w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny, jak również przy pomniku ofiar wypadków i katastrof komunikacyjnych oraz przemocy „Przejście”, który powstał jako miejsce upamiętnienia tych, którzy zginęli w wypadkach oraz miejsce spotkań i terapii ich rodzin. Jej organizatorami są parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej – Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny wraz ze Stowarzyszeniem i Fundacją Przejście, Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Biuro Ruchu Drogowego KGP
- Obchodziliśmy Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych ►