Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śmiertelne potrącenie pieszego bez odblasków

Data publikacji 20.11.2017

Świnoujscy policjanci wyjaśniają okoliczności śmiertelnego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 3. Idący poboczem 26-letni mężczyzna został potrącony przez przejeżdżający samochód ciężarowy. Stróże prawa apelują o noszenie odblasków, które w dużej mierze mogą wpłynąć na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

O obowiązku noszenia odblasków oraz korzyściach z tego płynących policjanci apelowali już wielokrotnie. Niestety, wciąż wiele osób ignoruje ten obowiązek igrając z losem i ryzykując własnym życiem. Potwierdzeniem tego był sobotni wypadek, do którego doszło przy ulicy Wolińskiej na drodze krajowej nr 3.
Do tragedii doszło w sobotni poranek po godzinie 5, kiedy panował jeszcze zmrok. Ze wstępnych ustaleń wynika, że idący poboczem 26-letni mieszkaniec powiatu gryfickiego, został potrącony przez przejeżdżający samochód ciężarowy marki DAF. Mężczyzna nie posiadał żadnych elementów odblaskowych. W wyniku uderzenia i poniesionych obrażeń pieszy poniósł śmierć na miejscu. Policjanci dokładnie ustalają okoliczności tragicznego wypadku.

Pieszym wydaje się, że skoro oni widzą z dużej odległości światła samochodu, to kierowca też ich z pewnością dostrzega. W rzeczywistości ubranego w ciemną odzież pieszego, idącego poboczem lub skrajem jezdni, zauważamy dopiero z odległości ok. 30 metrów. Przy prędkości 110 m/h pojazd pokonuje ten dystans w czasie 1 sekundy. A zatem nawet nie zdążymy rozpocząć hamowania. Jeżeli pada deszcz, jezdnia jest mokra albo ktoś nadjeżdżający z przeciwka nas oślepia, możemy zauważyć pieszego z odległości zaledwie 8-10 metrów. Po to właśnie potrzebne są odblaski, by zauważyć go znacznie wcześniej.

Odblaski pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych.  Te dodatkowe metry dają kierowcy szansę na podjęcie manewru hamowania lub bezpiecznego ominięcia takiej osoby, w sposób nie zagrażający jej bezpieczeństwu. Pieszy poruszający po zmierzchu po drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny. W przypadku dostrzeżenia pieszego, często jest już za późno na reakcję kierowcy, czego następstwem są zdarzenia drogowe, skutkujące często śmiercią pieszego.

Poza obszarem zabudowanym piesi muszą mieć elementy odblaskowe - ich brak karany jest mandatem. W obszarze niezabudowanym odblaski to obowiązek, jednak warto je nosić także w mieście. Apelujemy więc, by nosić je zawsze i wszędzie, zwłaszcza jesienią i zimą.

Pamiętajmy - nośmy odblaski, bo one mogą uratować życie!

 

asp. sztab. Beata Olszewska
KMP Świnoujście

Powrót na górę strony