Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny zatrzymany w sprawie oszustw dotyczących SMS Premium

Data publikacji 21.11.2017

W śledztwie przeciwko grupie przestępczej dokonujacej oszustw z wykorzystaniem usługi SMS Premium zatrzymano kolejnego podejrzanego. 24-latek wyłudził ponad 1 mln 300 tys. złotych.

Policjanci z wydziału dochodzeniowo – śledczego KWP w Krakowie prowadzą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu śledztwo przeciwko grupie przestępczej dokonującej oszustw z wykorzystaniem usługi SMS Premium. W toczącym się postępowaniu ustalono około 250 tys. numerów, z których osoby poszkodowane z całej Polski wykonywały tego typu połączenia. Wyłudzenia na ich szkodę sięgają milionów złotych. W tej sprawie policjanci wykonywali czynności w wielu miejscach w Polsce ( m.in. Biały Dunajec, Toruń, Warszawa, Gdańsk) przeprowadzając tam szereg przeszukań i doprowadzając do zatrzymania kolejnych osób. Do tej pory w tym postępowaniu 10 sprawców usłyszało zarzuty. O tej sprawie pisaliśmy już kilkakrotnie:

► Tysiące osób oszukanych. Oszuści powiązani z usługami SMS Premium zatrzymani

► Zatrzymany kolejny członek grupy dokonującej oszustw z wykorzystaniem usługi SMS Premium

► Zatrzymani kolejni członkowie grupy przestępczej zajmującej się m.in. dokonywaniem oszustw z wykorzystaniem usługi SMS Premium

W lutym 2017 r., w jednym z mieszkań w Toruniu został zatrzymany 24-letni mężczyzna, poszukiwany 3 listami gończymi do odbycia kary pozbawienia wolności za różnego rodzaju przestępstwa (m.in. za kradzież z włamaniem). Mężczyzna trafił do Zakładu Karnego, gdzie odbywa zasądzoną karę.

Jednakże w trakcie omawianego śledztwa dotyczącego SMS Premium i uzyskiwania kolejnych materiałów dowodowych, okazało się, że ów 24-letni mężczyzna powiązany jest również i z tym przestępczym procederem. Człowiek ten, od połowy 2016 r. administrując stworzonym przez siebie serwisem internetowym organizował na nim fikcyjne konkursy i promocje. Niejednokrotnie nielegalnie wykorzystywał znak towarowy znanych firm, oferując np. odzież markową czy bony na zakupy do znanych sklepów sieciowych. (Sprawca wykorzystywał również znak towarowy znanych marek, aby uwiarygodnić konkursy, które pojawiały się u niego na stronie, a które rzekomo te firmy miały ogłaszać). Oczywiście, w żadnym z tych przypadków na zwycięzcę nie czekała nagroda.

Osoby które dawały się nabrać na ten przekręt musiały jedynie odesłać zwrotnego SMS-a za 30,75 zł. Sprawca wyłudzał także pieniądze poprzez SMS-y na pomoc w budowie placu zabaw dla dzieci (co również nie polegało na prawdzie). W sumie wyłudził prawie 1 mln 315 tys. złotych.

Kilka dni temu 24-latek usłyszał zarzuty oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości (art. 286 KK). Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. 15 listopada decyzją Sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

(KWP w Krakowie / kp)

 

Powrót na górę strony