Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie dajmy się oszukać – kolejni seniorzy sprytniejsi od oszustów

Data publikacji 21.11.2017

Przestępcy działający metodą "na wnuczka” czy „na policjanta" wciąż oszukują, głównie starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Nie bądźmy obojętni, reagujmy i ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. Można uniknąć tego typu oszustw. O tym, że ostrożność, wiedza, pomoc osobom starszym przynoszą efekty, pokazują tylko ostatnie próby oszustw we Wrocławiu. W każdym z wymienionych poniżej przypadków przestępcy obeszli się smakiem.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

  • Zawsze najpierw upewnijmy się, z kim rozmawiamy;
  • Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy;
  • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji;
  • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

O tych zasadach pamiętano m.in. wczoraj, 20.11.br., we Wrocławiu, gdzie odnotowano trzy próby oszustw „na policjanta”. 74-letnia Pani Stanisława, 83-letnia Pani Krysia i 67-letnia Pani Anna (x) nie przekazały oszustom pieniędzy. Sprawca, bądź sprawcy podszyli się pod policjanta, pracownika poczty i pracownika banku. W jednym z przypadków starsza Pani sama zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem. W dwóch pozostałych przypadkach z pomocą przyszli znajomi, którzy w porę ostrzegli starsze Panie.

Te sytuacje pokazują, że można uniknąć tego typu oszustw.

Dlatego nie bądźmy obojętni, reagujmy i ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. O tym, że ostrożność, wiedza, pomoc osobom starszym przynoszą efekty, pokazują powyższe próby oszustw we Wrocławiu. W każdym z wymienionych powyżej przypadków, przestępcy obeszli się smakiem.

Nie dajmy się oszukać!

Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję. W trosce o bezpieczeństwo, głównie osób starszych, w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, w ramach zadania publicznego "Bezpieczni seniorzy - wiem i pomagam", powstał film edukacyjno-prewencyjny zrealizowany przez Fundację ProPublika we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu.

Projekt dofinansowany został ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Materiał oparty na bazie autentycznych rozmów przestępców z ofiarami obnaża działania przestępców, którzy wyłudzają pieniądze podszywając się pod członków rodziny czy funkcjonariuszy Policji. Film pokazuje schemat działania przestępców, metody, których używają i słabości, które wykorzystują.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Film Nie dajmy się oszukać – kolejni seniorzy sprytniejsi od oszustów

Pobierz plik Nie dajmy się oszukać – kolejni seniorzy sprytniejsi od oszustów (format mp4 - rozmiar 160.76 MB)

Powrót na górę strony