Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Usiłował oszukać "na policjanta" - wpadł na gorącym uczynku

Data publikacji 22.11.2017

Pod policyjnym dozorem do czasu zakończenia postępowania pozostaje 26-letni mieszkaniec powiatu lubaczowskiego. Jarosławscy policjanci zatrzymali mężczyznę w piątkowe popołudnie, tuż po tym, jak usiłował dokonać oszustwa metodą na „policjanta”. W ujęciu sprawcy pomógł sam pokrzywdzony, który szybko zorientował się, że dzwoni do niego oszust i natychmiast zaalarmował Policję.

W piątek po południu, 70-letni mieszkaniec Jarosławia odebrał telefon od mężczyzny, który poinformował go o wypadku drogowym. Sprawcą tego wypadku miał być syn starszego mężczyzny, a warunkiem uniknięcia odpowiedzialności miało być natychmiastowe wpłacenie 27 tysięcy złotych. Dzwoniący przedstawił się jako funkcjonariusz policji i poinformował o konieczności przekazania tej kwoty pracownikowi sądu, w zamian za pozytywne załatwienie sprawy.

Mieszkaniec Jarosławia szybko zorientował się, że najprawdopodobniej dzwoni do niego oszust. Mężczyzna skontaktował się ze swoją rodziną i powiadomił Policję. Funkcjonariusze wydziału kryminalnego jarosławskiej komendy zatrzymali młodego mężczyznę, który przyszedł do domu pokrzywdzonego, by odebrać pieniądze. Do zatrzymania doszło tuż po tym, jak mężczyzna z kopertą opuścił posesję.   

Policjanci zatrzymali 26-latka do wyjaśnienia okoliczności tej sprawy. Zebrane przez policjantów informacje pozwoliły na przedstawienie mężczyźnie zarzutów usiłowania popełnienia oszustwa. Funkcjonariusze skierowali do Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu wniosek o zastosowanie wobec mężczyzny wolnościowych środków zapobiegawczych. Postanowieniem prokuratora sprawca pozostaje pod policyjnym dozorem i ma zakaz opuszczania kraju.

Za to przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Policjanci ponawiają swój apel do mieszkańców, osób starszych i ich rodzin o ostrożność w takich sytuacjach:

  • Nie przekazujmy pieniędzy osobom nieznanym. Nawet jeżeli chcemy pomóc najbliższym w trudnej sytuacji, zawsze kontaktujmy się osobiście z tym osobami.
  • Oszuści wywierają na swoje ofiary tzw. presję czasu. Informują, że by uniknąć odpowiedzialności karnej za spowodowanie wypadku drogowego muszą wpłacić jak najszybciej pieniądze. Nie ufajmy takim informacjom. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom nieznajomym!
  • Pamiętajmy, że oszuści stale modyfikują swoje sposoby działania. Rozmawiajmy z seniorami, by chęć niesienia pomocy synowi, wnuczkowi zawsze była podejmowana na spokojnie i w kontakcie osobistym z tą osobą.
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości zaalarmujmy najpierw policjantów na nr 112 lub 997. Nigdy nie wpłacajmy pieniędzy!
Powrót na górę strony