Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kurs dla przyszłych ekspertów misji pokojowych

Data publikacji 22.11.2017

20 listopada 2017 w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbyło się otwarcie kursu dla przyszłych ekspertów misji pokojowych organizowanego przez Wydział Misji Zagranicznych i Oficerów Łącznikowych Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP przy współpracy z CSP w Legionowie.

Otwarcia kursu dokonał Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji mł. insp. Łukasz Wiliński, któremu towarzyszył kom. Marek Dzierżęga - Naczelnik Wydziału Misji Zagranicznych i Oficerów Łącznikowych BMWP KGP. Jest to kolejna edycja corocznie organizowanego kursu, którego celem jest odpowiednie przygotowanie funkcjonariuszy do pełnienia służby poza granicami kraju. 

Szkolenie prowadzone jest dwuetapowo. Pierwsza część, polegająca na zdobyciu umiejętności językowych potrzebnych na misji, została przeprowadzona we wrześniu br. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. W etapie drugim - praktycznym, kandydaci na ekspertów misji pokojowych będą zapoznawali się m.in. z zagadnieniami związanymi ze Wspólną Polityką Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej, niuansami protokołu dyplomatycznego oraz wieloma aspektami praktycznymi z zakresu funkcjonowania w środowisku misyjnym, takimi jak np. prowadzenie samochodu 4x4 w utrudnionych warunkach. W związku z faktem, iż współczesne misje Unii Europejskiej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych wymagają kandydatów o coraz bardziej złożonych kwalifikacjach, wykłady w ramach ww. kursu prowadzone będą między innymi przez ekspertów policyjnych, funkcjonariuszy ABW, nauczycieli akademickich czy wykładowców Akademii Sztuki Wojennej.

Warto nadmienić, że w roku 2017 obchodzone jest 25-lecie uczestnictwa polskiej Policji w misjach zagranicznych. W chwili obecnej polscy policjanci pełnią służbę w Gruzji, Liberii, Kosowie oraz na Ukrainie. Są również obecni w strukturach UE odpowiedzialnych za misje oraz Departamencie Operacji Pokojowych ONZ. Opiekę merytoryczną nad kursantami będzie sprawował asp. Arkadiusz Bednarz, policjant, który wielokrotnie brał udział w misjach pod egidą ONZ i UE. 

(BMWP KGP)

 

Powrót na górę strony