Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano samochodowych złodziei

Data publikacji 22.11.2017

To kolejny sukces policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zajmujących się zwalczaniem przestępczości samochodowej. Podczas próby kradzieży samochodu zatrzymano dwóch złodziei. Jeden z nich trafił już do aresztu, drugi został objęty dozorem policyjnym.

Pierwsze zgłoszenie dotyczące kradzieży samochodu funkcjonariusze otrzymali w nocy z dnia 10 na 11 listopada 2017 r. Z ustaleń wynikało, że nieznani sprawcy włamali się do zaparkowanego w rejonie Podgórza samochodu marki VW Bora o wartości ok. 8 tys. złotych, a następnie odjechali nim z miejsca zdarzenia. W skradzionym pojeździe znajdowały się różnego rodzaju przedmioty o wartości ok. 5 tys. złotych (były to m.in. urządzenia elektroniczne, alkohole).

Policjanci wszczęli dochodzenie przy czym pokrzywdzony również podjął aktywne działania aby odnaleźć skradzione rzeczy. Monitorując ogłoszenia zamieszczane w sieci – natrafił na aukcję internetową, na której oferowano do zakupu asortyment - taki sam jak ten, który przechowywany był w skradzionej Borze.

Zdobyta informacja została przekazana do pracujących nad sprawą funkcjonariuszy. W wyniku podjętych czynności przez Wydział dw. z Przestępczością Samochodową KMP w Krakowie ustalono „oferenta”. Dalsze ustalenia doprowadziły do wytypowania osób, które mogły dokonać kradzieży pojazdu. Policjanci na podstawie zebranych informacji i przygotowanych materiałów operacyjnych – 14 listopada namierzyli również miejsce, w którym znajdowało się skradzione auto. Samochód był ukryty na terenie Skawiny, a sprawcy chcąc uniknąć jego identyfikacji zamontowali na pojeździe niemieckie tablice rejestracyjne.

Trzy dni później w ręce Policji trafili dwaj wytypowani wcześniej mężczyźni (wiek 37 i 29 lat). Sprawcy zostali zatrzymani na gorącym uczynku – czyli podczas kolejnej kradzieży. Złodzieje próbowali ukraść VW Polo. Przestępcy podjęli bezskuteczne próby (akumulator był niesprawny) uruchomienia samochodu. Sprawcy byli zaskoczeni niesprawnym pojazdem, a jeszcze bardziej obecnością policjantów na miejscu.

W mieszkaniu wynajmowanym przez jednego z zatrzymanych, usytuowanym na II piętrze bloku oraz w przynależnościach piwnicznych ujawniono tzw. „ dziuplę samochodową”. Podczas przeszukania zabezpieczono pozostałe przedmioty pochodzące z kradzieży m.in. z odzyskanego samochodu VW Bora, duże ilości części samochodowych i motocyklowych oraz skuter marki Piaggio o wartości ok. 7 tys. złotych. Po sprawdzeniu okazało się, że skuter został skradziony z terenu Krakowa pod koniec października.

Funkcjonariusze ustalili, że zabezpieczone części pochodzące z kradzieży były na bieżąco demontowane przez zatrzymanych. W chwili obecnej trwają czynności zmierzające do ustalenia pozostałych pokrzywdzonych. Przy zatrzymanych ujawniono i zabezpieczono także tzw. grot, służący do pokonywania zamków w drzwiach samochodów.

Wobec jednego z zatrzymanych Sąd zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy natomiast wobec drugiego mężczyzny ogłoszony został dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe.

(KWP w Krakowie / kp)

 

  • zabezpieczona część samochodowa
  • zabezpieczona część samochodowa
  • zabezpieczona część samochodowa
Powrót na górę strony