Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Hakerzy w rękach policjantów

Data publikacji 27.11.2017

Policjanci zatrzymali 2 mężczyzn podejrzanych o włamanie do sieci komputerowej. Mieszkańcy naszego województwa zaszyfrowali dane znajdujące się na dyskach jednej z instytucji uniemożliwiając jej prawidłową działalność. Do tej sprawy funkcjonariusze zabezpieczyli komputery oraz różnego rodzaju nośniki pamięci. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty. Grozi im teraz do 5 lat więzienia.

Policjanci zajmujący się cyberprzestępczością otrzymali zgłoszenie od jednej z opolskich firm. Dotyczyło ono włamania do sieci komputerowej. Śledczy ustalili, że mężczyźni przedostali się na serwery firmy, gdzie zaszyfrowali jej dane. Działanie te zdezorganizowało pracę instytucji.

Wtedy sprawą zajęli się funkcjonariusze z cyberprzestępczości oraz Wydziału Przestępstw Gospodarczych KWP w Opolu. Policjanci na podstawie zebranych dowodów zatrzymali 2 mężczyzn mogących mieć związek z tym przestępstwem. Okazali się nimi 27 i 28-latek. Obaj to mieszkańcy naszego województwa.

Podczas przeszukania zajmowanych przez nich lokali policjanci zabezpieczyli m.in. komputery oraz różnego rodzaju nośniki danych. Dodatkowo funkcjonariusze ustalili, że młodszy z mężczyzn oferował do sprzedaży nielegalne oprogramowanie, służące do diagnostyki pojazdów.

Poszkodowana firma wylicza obecnie straty związane z zaszyfrowaniem danych. Natomiast straty spowodowane wprowadzeniem na rynek nielegalnego oprogramowania to około 30 000 złotych.

Obaj mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Teraz grozi im nawet do 5 lat więzienia.

Powrót na górę strony