Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Komendant podziękował uczniom za ich postawę i odwagę w działaniu

Data publikacji 29.11.2017

Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze podinsp. Piotr Fabijański spotkał się z pięciorgiem uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Liceum nr IV aby podziękować za ich postawę i odwagę w działaniu. Młodzi ludzie zatrzymali sprawcę przestępstwa drogowego, blokując swoim samochodem trasę przejazdu nietrzeźwego kierującego.

W niedzielę (19 listopada) uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych jadący ze swoimi koleżankami i kolegami do Zielonej Góry od strony Leśniowa Wielkiego, zauważył na drodze kierującego fordem, który jechał tzw. „zygzakiem” i miał problemy z opanowaniem samochodu. Kierujący fordem co chwila przyspieszał, a następnie zwalniał, a po chwili wjeżdżając na rondo zjechał na pas zieleni. Jedna z pasażerek powiadomiła o dziwnym zachowaniu kierującego Policję, a następnie będąc w kontakcie z dyżurnym jednostki podawała trasę przejazdu forda. Dyżurny natychmiast skierował na miejsce patrol aby zatrzymać i przebadać kierującego.W pewnym momencie, gdy mężczyzna jadący fordem skręcił w drogę prowadzącą do Przylepu,  uczeń zdecydował się wyprzedzić forda, następnie zajechał mu drogę doprowadzając do tego, że kierujący zatrzymał się. Gdy otworzył drzwi pojazdu, młodzi ludzie poczuli wyraźną woń alkoholu od kierującego. Uczeń wraz z towarzyszącymi mu koleżankami i kolegami, którzy jechali wraz z nimi, uniemożliwili kierującemu ucieczkę do czasu przyjazdu patrolu Policji. Po badaniu na zawartość alkoholu w organizmie okazało się, że 30-letni mężczyzna kierował pojazdem mając ponad 2 promile alkoholu.

W dowód uznania za wyjątkową odwagę, reakcję i postawę jaką wykazali się młodzi ludzie, Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze podinsp. Piotr Fabijański zaprosił ich na spotkanie i uhonorował wręczając listy gratulacyjne oraz okolicznościowe upominki. Uczniowie byli trochę stremowani, ale po chwili chętnie opowiedzieli przebieg całego zdarzenia. Okazało się, że kierujący samochodem 18-letni Kamil miał już kiedyś podobną sytuację, a podejmując decyzję o zablokowaniu nietrzeźwemu kierującemu drogi wybrał moment, w którym w jego ocenie, mógł ten manewr wykonać szybko i bezpiecznie – na bocznej drodze, przy bardzo małej prędkości pojazdów. Komendant Fabijański pogratulował młodzieży odwagi i przyznał, że takie zachowanie zasługuje na najwyższe uznanie i szacunek. Wspomniał również, że działanie uczniów spotkało się z pozytywnym odbiorem społecznym czego efekty można było zaobserwować w mediach opisujących to zdarzenie. Na zakończenie spotkania Komendant Miejski Policji życzył uczniom wszelkiej pomyślności w szkole i życiu osobistym, a także zachęcał do rozważenia możliwości wstąpienia w policyjne szeregi.

Wobec zatrzymanego mężczyzny zostanie wszczęte postępowanie karne. Odpowie on za jazdę w stanie nietrzeźwości, za które to przestępstwo Kodeks Karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności. Według przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym, orzeczony zostanie wobec niego także zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata i będzie musiał zapłacić karę grzywny w wysokości co najmniej 5 tys. zł. O ostatecznym wymiarze kary dla nietrzeźwego kierującego zadecyduje Sąd Rejonowy w Zielonej Górze.

 

Źródło: podinsp. Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Powrót na górę strony