Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczęśliwy dom to bezpieczny dom. Policjanci i strażacy odwiedzali gorzowian

Data publikacji 30.11.2017

W związku z okresem jesienno-zimowym, a także zbliżającym się czasem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia gorzowska Policja oraz Straż Pożarna przypomina o kilku podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa oraz właściwego dbania o swój dom lub mieszkanie.

Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz funkcjonariusz Straży Pożarnej odwiedzili mieszkańców bloków na Osiedlu Ułańskim w Gorzowie Wlkp. Na miejscu rozdawali ulotki z informacjami o właściwym zabezpieczeniu własnego mienia przed kradzieżą oraz uczulali na zagrożenie tlenkiem węgla potocznie zwanym czadem.

Oprócz mieszkań, które są najczęstszym obiektem zainteresowania złodziei, warto również zadbać o piwnice, garaże i podwórka. Każdy powinien byś świadomy zagrożenia oraz wiedzieć, w jaki sposób zabezpieczyć swój dobytek. Włamywacze nawet pod chwilową nieobecność domowników, potrafią dostać się do mieszkania. Tego typu przestępstwa często nie są dokonywane przypadkowo. Ich sprawcy przygotowują się do nich obserwując mieszkanie, zbierając informacje o jego zabezpieczeniu oraz przyzwyczajeniach  domowników i ich trybie życia.

W każdej sytuacji, niezależnie czy zamieszkujemy jedno z mieszkań w bloku, czy dom jednorodzinny, ważna jest pomoc sąsiada i jego czujne oko. Dlatego zwracajmy uwagę i informujmy Policję o osobach znajdujących się bez konkretnego celu w pobliżu naszych domów i osiedli, o pojazdach, które nie należą do mieszkańców, a parkują w nietypowych miejscach lub wolno przejeżdżają obok posesji. Pamiętajmy, że pomoc sąsiedzka w takich sytuacjach może okazać się bezcenna.

Innym niezwykle niebezpiecznym zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia może być tlenek węgla, który jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. W okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą. Czujnik czadu może być prostym i tanim  sposobem na zabezpieczenie domu i domowników przed tym zagrożeniem.

Pamiętajmy, że od stosowania się do powyższych rad może zależeć nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim zdrowie i życie.

 

Źródło:  post. Przemysław Adamik
Wydział Prewencji KMP w Gorzowie Wlkp.

Powrót na górę strony