Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Kolęda od policjantów"

Grudzień to miesiąc, w którym większość z nas już myśli o prezentach dla najbliższych i planuje jak spędzić tegoroczne święta. Dla policjantów okres jesienno-zimowy to czas wytężonej pracy, ale i pamięć o samotnych, bezdomnych i potrzebujących pomocy. Po codziennej służbie policjanci znaleźli czas, żeby zaśpiewać kolędę. „Kolęda od policjantów”, do której muzykę skomponował znany polski kompozytor Romuald Lipko, a słowa napisała podinsp. Anna Brudek-Zielińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W ostatnim czasie płytę CD z kolędami od policjantów otrzymał również Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Do wykonania kolędy został zaproszony aktor i solista Grzegorz Wilk. Towarzyszy mu Chór Komendy Stołecznej Policji pod batutą Sylwii Krzywdy. Słowa tej nietypowej kolędy nawiązują do codziennej służby policjantów i mówią o niesieniu pomocy potrzebującym. Autorka tekstu odwołuje się w niej do przeżyć swoich, jak i koleżanek i kolegów w mundurze, którzy w Wigilijną Noc, pełniąc służbę, będą stać na straży zdrowia i życia innych i „na baczność i spocznij służyć będą człowiekowi”.

„Kolęda od policjantów” na stałe zagościła w repertuarze stołecznego Chóru i doczekała się również profesjonalnego teledysku i wykonania na wielkim koncercie „Betlejem w Kielcach”. Utwór znajdzie się też na przygotowywanej przez Romualda Lipko płycie z najlepszymi polskimi kolędami i pastorałkami. – Mam bardzo osobisty stosunek do „Kolędy od policjantów”. Ona jest trochę jak rosnące dziecko. Najpierw był wiersz, później piosenka, teraz teledysk i premiera na wielkim koncercie – mówi Anna Zielińska-Brudek.

Z kolei kompozytor stwierdził, że jest bardzo podekscytowany sytuacją, ponieważ ma okazję oglądać policjantów w innej, nietypowej roli. Z choinką w tle, w świątecznej scenerii, roześmianych. - Mam nadzieję, że ta kolęda choć trochę osłodzi im trudy służby – stwierdził.

W 2016 roku do utworu powstał profesjonalny teledysk, który wykonał kielecki oddział TVP. Na planie nie zabrakło Grzegorza Wilka, Romualda Lipko oraz świętokrzyskich policjantów.

(KGP/ mg/ wykorzystano fragmenty z Tygodnika Nadwiślańskiego)

 

  • „Kolęda od policjantów"
  • „Kolęda od policjantów"
  • „Kolęda od policjantów"
  • „Kolęda od policjantów"

Nagranie audio Kolęda od policjantów

Pobierz plik Kolęda od policjantów (format mp3 - rozmiar 4.13 MB)

Film Kolęda od policjantów

Pobierz plik Kolęda od policjantów (format mp4 - rozmiar 27.72 MB)

Powrót na górę strony