Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ujawnienie przemytu w wyniku współpracy służb. Ponad 5,6 mln papierosów przejęte przez CBŚP i KAS.

Data publikacji 08.12.2017

Policjanci CBŚP i funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni odkryli przemyt ponad 5,6 mln papierosów. Nielegalny towar ukryty był w kontenerze, a przypłynął do Polski z Singapuru. Dzięki wspólnym działaniom służb Skarb Państwa nie został uszczuplony o blisko 6,5 mln zł.

Policjanci z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że drogą morską może dojść do przemytu papierosów. Nielegalny towar miał być ukryty w jednym z kontenerów. Oficjalnie kontener miał być wypełniony rolkami z folią z tworzywa sztucznego. Transport, razem z innymi towarami, załadowany został w Singapurze i miał się niczym nie wyróżniać, aby nie zorientowała się o tym Służba Celno-Skarbowa stacjonująca na terenie Gdańskiego Terminalu Kontenerowego. Nikt nie przypuszczał, że w sprawę włączą się także policjanci CBŚP. Przestępcy nie zdawali sobie sprawy, że ich poczynania znalazły się na celowniku nie jednego, a dwóch organów ścigania.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku ustalili, w którym kontenerze mogą znajdować się papierosy. W tym czasie funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni przeprowadzili niezależną analizę potwierdzając, że ładunek zmierzający do importera z województwa mazowieckiego jest wysoce podejrzany. Funkcjonariusze obu służb szybko podjęli decyzję o wspólnym przejęciu i skontrolowaniu kontenera. Zdecydowano o dwukrotnym skanowaniu - najpierw mobilnym, a następnie stacjonarnym urządzeniem rentgenowskim. Podjęto również decyzję o szczegółowej rewizji zawartości kontenera z udziałem psa służbowego „Jogiego”. W efekcie dokonano dużego odkrycia.

Po otworzeniu kontenera funkcjonariusze najpierw zobaczyli ścianę foliowych bel, za którymi ukrytych było mnóstwo kartonów wypełnionych papierosami. Łącznie zabezpieczono 5 630 000 sztuk papierosów, o wartości rynkowej prawie 4 mln zł. Gdyby ten towar trafił na rynek mógłby wygenerować straty dla budżetu państwa rzędu blisko 6,5 mln zł.

Przemycone papierosy, które są dowodem sukcesu współdziałających służb, przewieziono do magazynu depozytowego Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni, gdzie również przekazano dokumentację sprawy do dalszego prowadzenia postępowania przez Dział Dochodzeniowo Śledczy.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 20.46 MB)

Powrót na górę strony