Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tylko dzięki dzielnicowym bezdomna w porę otrzymała pomoc

Data publikacji 08.12.2017

Dzielnicowi świeckiej komendy Policji, podczas realizacji zadań związanych z problematyką żebractwa i bezdomności, w zrujnowanym budynku znaleźli dwóch mężczyzn i kobietę bez stałego miejsca zamieszkania. Tylko dzięki mundurowym 30-letnia bezdomna w porę trafiła pod opiekę lekarzy.

Policjanci w okresie jesienno-zimowym wielokrotnie interweniują wobec osób, które przed niskimi temperaturami lub niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi szukają schronienia w piwnicach, na strychach, działkach, bądź w opuszczonych budynkach. Takie interwencje niejednokrotnie ratują bezdomnym życie.

Tak było również wczoraj (7.12.17), przed południem, przy ul. Wojska Polskiego w Świeciu. Dzielnicowi – mł. asp. Krzysztof Kruczkowski oraz asp. szt. Jarosław Godlewski, wspólnie z koordynatorem ds. bezdomności i żebractwa świeckiej komendy, sierż. szt. Andżeliką Ejankowską-Makuch, kontrolowali rejony, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Na jednej z nieogrodzonych posesji, na której znajdował się opuszczony budynek, policjanci znaleźli troje bezdomnych. Byli to dwaj mężczyźni (42 i 50l.) oraz 30-letnia kobieta, która była zmarznięta i uskarżała się na ból kończyn.

Policjanci wezwali pogotowie. Załoga karetki, która przyjechała na miejsce, zbadała kobietę. Okazało się, że wymaga pomocy i została zabrana do szpitala.
Z uwagi na to, że znajdujący się w opuszczonym budynku mężczyźni byli narażeni na wychłodzenie lub zamarznięcie funkcjonariusze zaproponowali im przewiezienie do ośrodków, gdzie będą mogli zjeść ciepły posiłek i przenocować. Ponadto, poinformowali ich, gdzie znajdują się jadłodajnie oraz schroniska.

Nie tylko osoby bezdomne są narażone na wychłodzenie lub zamarznięcie. Jeżeli wiemy o osobach w podeszłym wieku, samotnych, niepełnosprawnych mieszkających w pomieszczeniach nieogrzewanych sprawdźmy czy nie potrzebują naszej pomocy. W sytuacjach zagrożenia ich życia lub zdrowia poinformujmy odpowiednie służby: samorządy lokalne, ośrodki pomocy społecznej lub policję.

Nie bądźmy wobec nich obojętni! Pamiętajmy, że nasza reakcja może uratować komuś życie. Zwłaszcza teraz w porze jesienno-zimowej nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować pomocy.

Powrót na górę strony