Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądźmy bezpieczni zimą - konferencja wojewody i mazowieckich służb

Data publikacji 08.12.2017

Od początku września na Mazowszu tlenkiem węgla zatruło się 32 osoby – sześciu nie udało się uratować. Tlenek węgla to niejedyne zagrożenie, o którym należy pamiętać zimą. Podstawowe zasady bezpieczeństwa przypomnieli podczas konferencji prasowej Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki, nadinsp. Paweł Dobrodziej, Komendant Stołeczny Policji, insp. Tomasz Michułka, Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu oraz st. bryg. Bogdan Łasica, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

 - Nie bądźmy obojętni, pomagajmy i informujmy – zaapelował Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki – Pamiętajmy, że czad stanowi zagrożenie dla życia ludzkiego, jest niewidoczny i bezwonny – dodał.

Pomoc dla bezdomnych: mazowiecka infolinia 987

3270 miejsc w schroniskach i noclegowniach, 4 ogrzewalnie oraz punkty medyczne – taką pomoc mogą otrzymać bezdomni na Mazowszu. Opieka organizowana jest przez gminy. Dzwoniąc na bezpłatną infolinię 987, można uzyskać informacje dotyczące pomocy dla bezdomnych. Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie czy punkty pomocy medycznej.

Ponad 3 tys. miejsc dla bezdomnych na Mazowszu

Podczas tegorocznej zimy na Mazowszu bezdomni będą mieli do dyspozycji 52 placówki (w tym 19 w Warszawie) z 3 270 miejscami (1 176 w Warszawie, 2094 poza Warszawą, w tym m.in.: 73 w Radomiu, 20 w Ostrołęce, 95 w Płocku, 40 w Siedlcach, 132 w Turowie k. Ciechanowa). Są to zarówno noclegownie, schroniska oferujące czasowe schronienie i pełne wyżywienie, jak i hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą. Dodatkowo wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych. W sumie są to 42 schroniska, 6 noclegowni, 4 ogrzewalnie.

Czujka czadu może uratować życie

Wzrasta liczba ofiar tlenku węgla, w tym roku zginęło już 6 osób, a 2016 r. było to 9 osób. Nie należy bagatelizować objawów takich jak bóle głowy, nudności, wymioty, przyspieszone tętno i oddech. Ich ignorowanie może doprowadzić do zaburzenia czynności serca, śpiączki, zatrzymania oddychania, a w końcu śmierci. Aby pomóc osobie, która zatruła się czadem należy przede wszystkim zapewnić jej dopływ świeżego powietrza, wynieść w bezpieczne miejsce oraz wezwać służby ratownicze. Jeśli nie oddycha lub ma zatrzymaną akcję serca, należy udzielić pierwszej pomocy.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wspólnie z Państwową Strażą Pożarną  kontynuuje kampanię „Czad i ogień – Obudź czujność”, która  ma na celu wzmocnienie świadomości społecznej o przyczynach i skutkach powstawania pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla. W konferencji wzięli udział również kominiarze z Krajowej Izby Kominiarzy: Mirosław Antos, Wiceprezes Zarządu Głównego i Wiesław Czuba, Wiceprezes Oddziału Warszawskiego.

Pamiętajmy o odblaskach

Piesi są szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. To problem zwłaszcza w terenie niezabudowanym, nieoświetlonym, gdzie poruszają się skrajem pasa ruchu.

Warto podkreślić, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba, która nosi odblaski, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Ta dodatkowa odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie pojazdu. Elementy odblaskowe bez względu na formę lub kolor zwiększają szansę na uniknięcie potrącenia. Pamiętajmy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w taki sposób, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Żródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Powrót na górę strony