Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pożegnaliśmy naszego przyjaciela, który zginął na służbie - Cześć Jego Pamięci !

Tłumy pożegnały dzisiaj podkom. Mariusza Koziarskiego, funkcjonariusza Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu, który zginął na służbie podczas akcji zatrzymania niebezpiecznych przestępców. W uroczystościach pogrzebowych w Oleśnicy, oprócz rodziny, bliskich, przyjaciół, policjantów z całej Polski, udział wzięli też m.in. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Minister Andrzej Dera, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk oraz Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Tomasz Trawiński.

9 grudnia 2017 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe podkom. Mariusza Koziarskiego, funkcjonariusza Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu, który zginął na służbie podczas akcji zatrzymania niebezpiecznych przestępców. Uroczystości rozpoczęły się w południe mszą żałobną w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Oleśnicy. Podkom. Mariusz Koziarski został pochowany na cmentarzu komunalnym.

W uroczystościach pogrzebowych oprócz rodziny, przyjaciół, kolegów z pododdziału, w którym służył, kierownictwa polskiej Policji, garnizonu dolnośląskiego i pozostałych garnizonów z kraju, funkcjonariuszy z całej Polski, delegacji Policji czeskiej i niemieckiej, wojska, w tym jednostki Grom, BOR, wojsk amerykańskich oraz przedstawicieli innych służb, udział wzięli również Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Minister Andrzej Dera, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak oraz Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak.

Podczas uroczystości, w swoich przemówieniach, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Komendant Główny Policji podkreślali bohaterstwo podkom. Mariusza Koziarskiego, wypełnienie do końca przez niego słów roty ślubowania i cenę, jaką poniósł służąc narodowi. Podziękowali jednocześnie za ofiarność, wierność i zaangażowanie.

Funkcjonariusz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu, który zginął podczas akcji zatrzymania niebezpiecznych przestępców, został pośmiertnie uhonorowany – wyróżniony decyzją Prezydenta RP Krzyżem Zasługi za dzielność oraz decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji złotą odznaką Zasłużony Policjant. Mariusz Koziarski, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji został też pośmiertnie mianowany przez Prezydenta RP na pierwszy stopień oficerski podkomisarza.

„Żegnamy dzisiaj podkomisarza, Mariusza Koziarskiego. Czynimy to uroczyście z honorami państwowymi, ale przede wszystkim z ogromnym żalem. To ciężki cios i niewypowiedziana strata dla jego najbliższych, przyjaciół i kolegów. To również wielka strata dla Rzeczpospolitej, dla całej naszej wspólnoty obywatelskiej" - napisał Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowej przez ministra Andrzeja Derę.

Podczas uroczystości, w imieniu wszystkich funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu, Mariusza pożegnał we wzruszającym wystąpieniu podinsp. Wojciech Żmija.

Podkom. Mariusz Koziarski służąc Polsce poniósł najwyższą cenę. Pozostawił żonę i dwójkę dzieci. W Policji służył od 2003 roku. Od 8 lat, jako funkcjonariusz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu, realizował zadania wobec szczególnie niebezpiecznych przestępców.

Śmierć Mariusza, to tragedia dla całej Polskiej Policji, która łączy się w bólu z jego rodziną. Najbliższym udzielona została pomoc. Kondolencje płyną z całej Polski, a także z poza granic naszego kraju. Pogrzeb odbył się zgodnie z ceremoniałem policyjnym. W ostatniej drodze, Mariuszowi towarzyszyły także poczty sztandarowe, orkiestra policyjna i kompania reprezentacyjna, która na jego cześć oddała salwę honorową.

 

asp. szt. Paweł Petrykowski/KWP Wrocław, ro/KGP

Foto: Marek Krupa KGP/KWP Wrocław

Powrót na górę strony