Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Złomowiska i skupy metali pod czujnym okiem policjantów

Data publikacji 13.12.2017

Na terenie województwa lubuskiego prowadzone są działania pn. „ZŁOM”. Policjanci, wsparci przez funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei i pracowników PKP sprawdzają miejsca skupu i składowania przedmiotów metalowych. Działania te prowadzone są pod kątem ograniczenia przestępczości związanej z kradzieżami oraz dewastacją infrastruktury kolejowej i telekomunikacyjnej.

W środę (13 grudnia) od wczesnych godzin porannych lubuscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei i pracownikami PKP kontrolują złomowiska i punkty skupu metali. Działania „ZŁOM” prowadzone są na terenie całego województwa lubuskiego. Ich celem jest ograniczenia przestępczości związanej z kradzieżami oraz dewastacją , zwłaszcza infrastruktury kolejowej i telekomunikacyjnej. Mundurowi sprawdzają także dokumentację prowadzoną przez punkty złomu, tak aby ujawnić i wyeliminować ewentualne nieprawidłowości. Policjanci kontrolują, czy składowane przedmioty metalowe nie są elementami infrastruktury kolejowej lub telekomunikacyjnej. Sprawcy kradzieży z chęci zysku zabierają wszystko to, co następnie można spieniężyć. Uzyskują za to niewielkie sumy pieniędzy, powodując jednak potężne straty dla właścicieli, często idące w setki tysięcy złotych. Poza stratami materialnymi, działania osób odpowiedzialnych za dewastację i kradzieże złomu powodują również zagrożenie bezpieczeństwa. Tak dzieje się chociażby w przypadku kradzieży włazów zakrywających studzienki kanalizacyjne, które umiejscowione są często na jezdni. Nie trudno sobie wyobrazić, jak do niebezpiecznej sytuacji na drodze mogło by dojść, gdyby pojazd najechał właśnie na niezabezpieczoną studzienkę kanalizacyjną.

Sprawcy kradzieży złomu muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną. Artykuł 254a Kodeksu Karnego w szczególny sposób odnosi się do kradzieży elementów infrastruktury kolejowej, ciepłowniczej czy telekomunikacyjnej. Te przestępstwo jest zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Opracował: sierż. szt. Maciej Kimet

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 14.11 MB)

Powrót na górę strony