Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wystawiał fałszywe dokumenty na zamówienie

Data publikacji 15.02.2008

Policjanci z Małopolski i Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 56-latka podejrzanego o fałszerstwa. W okolicach Krakowa zlikwidowali dużą wytwórnię fałszywych dokumentów. W specjalnie przygotowanych skrytkach znaleziono czyste druki nowych praw jazdy, dowodów osobistych i rejestracyjnych, paszportów oraz blankiety świadectw maturalnych, ukończenia różnego rodzaju szkół, oraz wiele pieczęci zarówno instytucji państwowych, administracyjnych i osób publicznych.

Od pewnego czasu policjanci z Centralnego Biura Śledczego wspólnie z policjantami z komendy powiatowej Policji w Wieliczce prowadzili rozpracowanie dotyczące dużej ilości fałszywych dokumentów jakie pojawiły się w Małopolsce w ostatnim czasie. Z zebranych informacji wynikało, że składając odpowiednie zamówienie można było zamówić na konkretne nazwisko np. dowód osobisty, dowód rejestracyjny prawo jazdy czy też paszport, a także świadectwo maturalne, świadectwa ukończenia szkoły średniej np. technikum liceum itp. Zebrane informacje wskazywały, że drukarnia ta mieści się niedaleko Wieliczki koło Krakowa. Policjanci zaczęli obserwować jeden z nowobudowanych domów niedaleko Wieliczki. Posesję należącą do pewnego 56-letniego krakowianina.

12 lutego policjanci weszli do tego domu z nakazem przeszukania.

W specjalnie skonstruowanych skrytkach w meblach stojących w pokoju odnaleziono duże ilości czystych blankietów opisanych wyżej dokumentów. Znaleziono także płyty CD, na których znajdowały się czyste blankiety wszelkiego rodzaju dokumentów i druków urzędowych. W czasie przeszukania znaleziono także duże ilości oryginalnych dokumentów takich jak np. dowód osobisty, które przypuszczalnie stanowiły wzór do podrabiania dokumentów. Jednocześnie podczas przeszukania na strychu i w piwnicach funkcjonariusze zabezpieczyli około 900 litrów różnego rodzaju alkoholi, rozlanych do pojemników a także butelek z etykietami znanych alkoholi. Dodatkowo znaleziono duże ilości pustych butelek wskazujące na hurtowy handel nielegalnym alkoholem.

Mężczyźnie przedstawiono zarzuty przygotowania do podrabiania dokumentów, usiłowania wprowadzenia do obiegu nielegalnego alkoholu, a także przywłaszczenia dokumentów. Policjanci prowadzający śledztwo ustalają krąg odbiorców ale wszystko na to wskazuje, że dokumenty te często wytwarzane były dla osób wyjeżdżających za granicę albo próbujących się ukrywać.

Powrót na górę strony