Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jestem człowiekiem, mam prawo do… - spotkanie uczniów z policjantami

Data publikacji 16.12.2017

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka to bardzo ważna okazja dla policjantów do kolejnych rozmów z młodzieżą. To dzień, w którym przypominamy o tym, aby nie być obojętnym na krzywdę innych, reagować kiedy jesteśmy świadkami przemocy i działać, kiedy są łamane choćby najmniejsze prawa człowieka. Na spotkaniu z mundurowymi uczniowie brzeskiej szkoły dowiedzieli się również, czym jest cyberprzestępczość i jak się przed nią ustrzec.

Brzescy policjanci uczestniczyli w wykładach dla młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych w Brzegu. Spotkanie to dotyczyło praw człowieka, cyberprzestępczości i cyberprzemocy. Uczniowie mogli między innymi dowiedzieć się jakie są niezbywalne prawa każdego z nas, jakie zjawiska w Internecie są nielegalne oraz  jakie są sposoby zabezpieczenia się przed sieciowymi przestępcami i konsekwencjach łamania czyichś praw.

Młodzi ludzie usłyszeli, że wykorzystywanie czyjegoś wizerunku w sieci, wbrew jego woli to przestępstwo. Podobnie jak wyśmiewanie się z innych, obrażanie i poniżanie. Policjanci przestrzegali przed takimi zachowaniami i naświetlali jakie konsekwencje grożą sprawcy cyberprzemocy. Chodzi przede wszystkim o to, aby młodzi ludzie wzajemnie się szanowali i nie robili krzywdy rówieśnikom. Wyśmiewanie się i poniżanie innych może mieć nie tylko prawne konsekwencje dla sprawcy(-ów), ale przede wszystkim doprowadzić do sytuacji, z którą ofiara przemocy nie poradzi sobie.

Szczególna uwaga została zwrócona na ochronę danych osobowych oraz prawo do prywatności jako ,,prawo do bycia pozostawionym w spokoju”. Młodzież została przestrzeżona przed „bezmyślnym” udostępnianiu o sobie zbyt wielu danych w sieci. To dane wrażliwe, które mogą zostać wykorzystane przez nieuczciwych ludzi. Uczniowie dowiedzieli się również jak bezpiecznie poruszać się po Internecie i jakich linków, i stron się wystrzegać.

KWP w Opolu / wsz

  • Jestem człowiekiem, mam prawo do… - spotkanie uczniów z policjantami
  • Jestem człowiekiem, mam prawo do… - spotkanie uczniów z policjantami
  • Jestem człowiekiem, mam prawo do… - spotkanie uczniów z policjantami
Powrót na górę strony