Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W poślizgu doskonalili technikę jazdy

Data publikacji 19.12.2017

Nagłe omijanie przeszkody, pokonywanie slalomu oraz zakrętów na śliskiej nawierzchni pojazdami o różnych napędach z włączonymi i wyłączonymi systemami bezpieczeństwa. To niektóre elementy, z którymi zmierzyło się ponad 200 świętokrzyskich policjantów z ramach szkolenia z zakresu techniki jazdy samochodem. Podczas szkoleń odbywających się w ośrodku doskonalenia techniki jazdy w podjędrzejowskiej miejscowości omawiano m.in. jaką należy przyjąć pozycję za kierownicą, co to jest podsterowność i nadsterowność oraz jak zachowują się przednio, tylno oraz czteronapędowe pojazdy w poślizgu.

W ciągu dwóch tygodni, w ramach doskonalenia zawodowego, policjanci garnizonu świętokrzyskiego szkolili się z zakresu techniki jazdy samochodem osobowym. W zajęciach tych łącznie udział wzięło ponad 200 policjantów w tym funkcjonariusze wszystkich komend powiatowych i miejskiej, Oddziału Prewencji Policji w Kielcach oraz m.in. wydziałów ruchu drogowego, konwojowego czy kryminalnego  Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Szkolenie zostało podzielone na dwie części - teoretyczną i praktyczną, nad których przebiegiem czuwali instruktorzy. W pierwszej części wskazano prawidłową pozycję za kierownicą, zostały omówione takie zagadnienia jak: podsterowność, nadsterowność oraz w jaki sposób należy operować gazem, hamulcem oraz kierownicą by wyprowadzić pojazd z pościgu. Instruktor wskazywał również czym różni się w poszczególnych przypadkach kierowanie samochodem z przednim, tylnym bądź z napędem na wszystkie koła.  

Część praktyczna została poświęcona ćwiczeniu wcześniej omawiany elementów. Policjanci po rozpędzeniu samochodu wjeżdżali na płytę poślizgową, na której nagle musieli ominąć przeszkodę. Następnie na tej samej nawierzchni pokonywali slalom oraz tzw. „rondo”. Ostatnim elementem był stromy podjazd oraz zjazd po łuku. Policjanci mieli możliwość przejechania wyznaczonego toru kilkoma pojazdami o różnych typach napędu oraz z włączonym i wyłączonym systemem ABS oraz ESP (kontrola trakcji).     

Każdy z uczestników szkolenia otrzymał certyfikat ukończenia kursu, który został zorganizowany przez funkcjonariuszy z Wydziału Kadr i Szkolenia oraz Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Opr. KT/DJ

Źródło: KWP w Kielcach

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.02 MB)

Powrót na górę strony