Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Interwencja policjantów uchroniła życie 61-latka

Data publikacji 19.12.2017

Szybka, zdecydowana i profesjonalna reakcja policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie uchroniła życie i zdrowie mężczyzny, który znalazł się w sytuacji poważnie mu zagrażającej. 61-latek był bliski wychłodzenia, uskarżał się na ból w klatce piersiowej i w końcu zaczął tracić przytomność. Policjanci udzielili mu pomocy i doprowadzili do tego, że trafił pod opiekę lekarzy.

W nocy z soboty na niedzielę (16/17.12.2017) policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie - st. post. Przemysław Buta i post. Daria Mitręga - pełnili służbę na terenie dworca PKP przy pl. Konstytucji 3 mają w Olsztynie. W jej trakcie zostali poinformowani o mężczyźnie uskarżającym się na złe samopoczucie. Policjanci pospiesznie podeszli do potrzebującego pomocy 61-latka. Okazało się, że jest bezdomny i od kilku godzin przebywa na dworcu. W rozmowie z funkcjonariuszami dodał, że jest mu zimno i jest głodny. Uskarżał się na złe samopoczucie i bóle w klatce piersiowej. Policjanci zaprowadzili mężczyznę do radiowozu, by mógł się tam schronić. Pomogli mu wsiąść, a ponieważ był zmarznięty, włączyli lekko ogrzewanie. Mężczyzna jednak twierdził, że czuje się co raz gorzej, że odczuwa pieczenie i kłucie w okolicy serca. Nagle osunął się na podłogę radiowozu i zaczął z trudnością oddychać. Funkcjonariusze udzielili mu pierwszej pomocy przedmedycznej i potrzebnego wsparcia. Wezwali na miejsce karetkę pogotowia ratunkowego, ułożyli 61-latka w pozycji bezpiecznej, stale kontrolowali jego czynności życiowe i podtrzymywali z nim kontakt. Karetka natychmiast po przyjeździe przewiozła 61-latka do szpitala, gdzie pozostał na obserwacji.

Dzięki natychmiastowego i profesjonalnego zachowaniu funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie nie doszło do tragedii, a potrzebujący pomocy mężczyzna trafił pod fachowa opiekę lekarzy.

Nie bądźmy obojętni wobec osób narażonych na wychłodzenie. Nasz reakcja może uratować czyjeś życie!

Każdego roku w okresie jesienno - zimowym policjanci Warmii i Mazur odnotowują przypadki zgonów osób z powodu wychłodzenia organizmu. Podczas zeszłorocznej zimy w okresie od listopada 2016 do końca marca 2017 roku odnotowano 10 przypadków śmierci z powodu wychłodzenia.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada 2017 roku funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

(IK/TM)

Powrót na górę strony