Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pośredniczyli w wyłudzaniu rent

Data publikacji 15.02.2008

Policjanci z Wydziału dw. z Korupcją KWP w Lublinie zatrzymali dwoje mieszkańców gm. Radecznica pod zarzutem pośrednictwa w wyłudzaniu świadczeń rentowych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału dw. z Korupcją KWP w Lublinie od ubiegłego roku prowadzą śledztwo dotyczące wyłudzania świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Postępowanie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Siedlcach. Śledztwo dotyczy wyłudzania rent na podstawie potwierdzającej nieprawdę dokumentacji medycznej.

Wczoraj i dzisiaj doszło do pierwszych zatrzymań w tej sprawie. Policjanci zatrzymali 72-letnią Stefanię P. oraz 70-letniego Stanisława D. – emeryta, w dalszym ciągu pracującego jako lekarz psychiatra w jednym ze szpitali na terenie gm. Radecznica. Do zatrzymań doszło w miejscu zamieszkania podejrzanych.

Jak ustalili policjanci, lekarz oraz 72-letnia emerytka, od co najmniej 5 lat zajmowali się nielegalnym procederem, który dotyczył pośredniczenia w wyłudzaniu nienależnych rent na podstawie potwierdzającej nieprawdę dokumentacji medycznej. Jak szacują policjanci pracujący nad tą sprawą, Skarb Państwa poniósł ogromne straty z tytułu wypłacania nienależnych rent świadczeniobiorcom.

Podczas przeszukania policjanci zabezpieczyli dokumentację medyczną świadczącą o ich przestępczej działalności. W mieszkaniu 70-letniego lekarza funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli ponadto posiadaną bez wymaganego zezwolenia jednostkę broni palnej oraz amunicję. Broń ta pochodzi prawdopodobnie z przełomu XIX/ XX wieku.

Wobec 72-letniej kobiety sąd podjął decyzję o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu. Kobieta umieszczona została w Szpitalu Więziennym w Warszawie. Z kolei 70-letni lekarz jeszcze dzisiaj doprowadzony zostanie do Prokuratury Okręgowej w Siedlcach.

Zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału dw. z Korupcją KWP w Lublinie w dalszym ciągu pracują nad sprawą. Będą docierali do osób, które w sposób niezgodny z prawem uzyskiwały świadczenia rentowe bądź miały przedłużany okres ich trwania. W najbliższym czasie planowanych jest kilkaset przesłuchań.

Przy tej okazji przypominamy o ustawowym zapisie, w myśl, którego można uniknąć odpowiedzialności karnej za wręczenie korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną, lub pośrednikowi. Jest możliwe w sytuacji, gdy osoba, która wręczyła korzyść wyjawi wszelkie okoliczności związane z jej udzieleniem zanim organ ścigania tego sam nie ujawni.

Film Pośredniczyli w wyłudzaniu rent


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Pośredniczyli w wyłudzaniu rent (format flv - rozmiar 1.88 MB)

Powrót na górę strony