Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

TISPOL - wspólne działania, wspólne korzyści

Data publikacji 03.04.2006

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a zwłaszcza ograniczenie liczby osób zabitych w wypadkach drogowych było jednym z kilku tematów spotkania kierownictwa Policji i Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP z przedstawicielami TISPOL - międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego policje drogowe z ponad dwudziestu krajów Europy.

TISPOL - wspólne działania, wspólne korzyściSekretarz generalny TISPOL Ian Hamill, dziękując za zaproszenie podkreślił, że dotychczasowa współpraca TISPOL z przedstawicielami polskiej Policji przebiega bardzo dobrze. 

- Głównym celem organizacji jest ograniczenie liczby osób zabitych w wypadkach drogowych. Organizacji przyświeca hasło "Przekraczać granicę wcelu ocalenia życia" - powiedział Ian Hamill. 

W różnych krajach, z którymi współpracuje TISPOL, problem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym kształtuje się podobnie. Podobne są również metody przeciwdziałania zagrożeniu, dlatego niezwykle istotna jest wymiana informacji o zagrożeniach i sposobach przeciwdziałania im oraz bezpośrednia współpraca policji ruchu drogowego różnych państw. Wśród państw, członków TISPOL, nie ma jednak Polski i jak powiedział Sekretarz Generalny organizacji, TISPOL byłby bardzo zainteresowany, aby Polska powiększyła tą grupę.

Osiągnięcie głównego celu, jakim jest zmniejszenie liczby ofiar zarówno zabitych jak i osób rannych, wymaga zjednoczenia sił, wymiany doświadczeń, bo dopiero to pozwoli przynieść oczekiwane efekty. TISPOL organizuje i koordynuje coroczne kampanie w całej Europie. Kampanie te związane są z priorytetami wyznaczonymi przez Komisję Europejską, tj.:

  • "Excess speed" – przeciwdziałanie przekraczaniu prędkości,
  • "Seatbelt" – propagowanie stosowania pasów bezpieczeństwa,
  • "AD – Alkohol & drugs" – przeciwdziałanie nietrzeźwości i kierowaniu pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu,
  • "Mermaid" – działania związane z transportem ciężarowym i autobusowym.

TISPOL - wspólne działania, wspólne korzyściW ramach tych ostatnich działań (w związku z wymianą policjantów) w ostatnim czasie w Walii byli dwaj polscy policjanci, którzy brali bezpośredni udział w kontroli kierujących pojazdami. W Wielkiej Brytanii wynikły ostatnio problemy związane z wykorzystywaniem przez brytyjskie firmy transportowe kierowców z Polski. Udział w projekcie polskich policjantów przyczynił się do rozwiązania tych problemów w przyszłości i został bardzo wysoko oceniony przez stronę angielską.

Kolejnym celem organizacji są badania nad bezpieczeństwem drogowym, wdrażanie nowych rozwiązań i technologii wspierających pracę Policji oraz egzekwowanie już wprowadzonych rozwiązań. Badania w poszczególnych grupach problemowych wykonują powołane w TISPOL zespoły. Rola TISPOL-u w pracach Komisji Europejskiej jest znaczna, organizacja współpracuje wzakresie opiniowania dyrektyw. Komisja Europejska nie jest zobligowana do opierania się na opinii TESPOL-u, mimo to bierze je pod uwagę.

Podczas spotkania głos zabrał także Pan Roger Brooks, szef sekretariatu grupy operacyjnej, której głównym zadaniem jest koordynacja działań przeprowadzanych w całej Europie. Przedstawił strukturę grupy, która składa się z delegatów ze wszystkich państw członkowskich, nominowanych przez członków Rady. Delegaci muszą wziąć udział w dwóch spotkaniach w roku, a przez pozostały czas są odpowiedzialni za kontakt swojego kraju z TISPOL-em. Właśnie za pośrednictwem tych osób prowadzona jest koordynacja operacji wEuropie. Funkcjonują również podgrupy, które omawiają konkretne strategiczne tematy związane zdziałaniem grupy operacyjnej, a następnie zdają sprawozdanie grupie. Przykładem może tu być akcja przeprowadzona w grudniu na terenie Europy, której działania dotyczyły alkoholu inarkotyków - skontrolowano wtedy 700 tys. kierowców, au około 10 tys. badania dały wynik pozytywny. Ponadto grupa operacyjna jest odpowiedzialna za organizację seminariów szkoleniowych (najbliższe odbędzie się w Niemczech w czerwcu, w którym wezmą udział policjanci zPolski).

TISPOL - wspólne działania, wspólne korzyściPodczas spotkania zaprezentowane zostały krótkie filmy edukacyjne dotyczące skutków:
- nadmiernej prędkości,
- kierowania pojazdem po alkoholu i narkotykach,
- niestosowania pasów bezpieczeństwa.

Ian Hamill wielokrotnie mówił o korzyściach płynących z członkostwa w TISPOL.
- Mamy wspólne problemy. Znacznie lepiej jest je rozwiązywać razem, działając osobno skazujemy się na powielanie błędów już popełnionych - podkreslił Ian Hamill. 

I Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Ryszard Siewierski podziękował za prezentację działań organizacji. Stwierdził, że nie ma różnic w intencji działania. Również w Polsce naczelnym zadaniem jest zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych. Ale nie tylko Policja jest odpowiedzialna za sytuację na drogach. Podkreślił, że bardzo ważna jest edukacja, którą polska Policja też prowadzi np. w mediach.
- Jesteśmy zgodni, że ofiar jest zbyt dużo, należy dążyć do tego, aby było ich mniej. Jest też zbyt wiele nadmiernej prędkości, alkoholu na polskich drogach - powiedział.

Zdaniem nadinsp. Ryszard Siewierskiego przeprowadzone spotkanie w znacznym stopniu przybliżyło polską  europejską Policję. Jego zdaniem pozostają już tylko formalności związane z przystąpieniem naszego kraju do TISPOL.

Rada TISPOL-u składa się z członków mianowanych przez poszczególne kraje członkowskie. Komitet wykonawczy składa się z mniejszej liczby członków, którzy podejmują taktyczne decyzje umożliwiające przeprowadzenie prac organizacji. Jest też Sekretariat, w ramach którego działają grupy robocze:

  • strategiczna,
  • zajmująca się alkoholem,
  • zajmująca się przekraczaniem prędkości,
  • zajmująca się pasami bezpieczeństwa,
  • szkoleniem,
  • technologią.

TISPOL - wspólne działania, wspólne korzyściTISPOL jest finansowany przez Komisję Europejską, która finansuje również projekty organizacji, np. związane z alkoholem. Jeżeli kraj jest członkiem stowarzyszenia, to uczestnik tego kraju nie ponosi kosztów związanych z podróżą i pobytem na szkoleniach i konferencjach.

TISPOL to również harmonizacja dobrych praktyk, właściwe odpowiadanie na problemy, to zjednoczony głos Policji drogowej w Europie, co stwarza możliwość dotarcia do wpływowych osób i organizacji, a to z kolei pozwoli w większym stopniu na rozwiązywanie problemów. Wiązane są duże nadzieje, że Polska przystąpi do organizacji. Również Komisja Europejska jest tym zainteresowana.

Na zakończenie spotkania, prezentację dotyczącą bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce i podejmowanych działań na rzecz jej poprawy przedstawili pracownicy Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.


 

Zobacz także:
STATYSTYKA - wypadki drogowe
20.03.2006 Białystok, KSP: Polscy policjanci na drogach północnej Walii

Powrót na górę strony