Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzany o oszustwa finansowe stanie przed sądem

Data publikacji 29.12.2017

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, któremu prokuratura postawiła 56 zarzutów dotyczących oszustw finansowych. Szczecińscy policjanci pracowali nad tą sprawą od około dwóch lat.

W dniu 29 grudnia 2017 r. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała akt oskarżenia przeciwko trojgu podejrzanym o popełnienie szeregu wyłudzeń, na tle działalności prowadzonej przez jednego ze sprawców, który poprzez wprowadzenie w błąd co do zamiaru wywiązania się z umów, doprowadził pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Umowy miały różny charakter, począwszy od rzekomego świadczenia usług windykacyjnych, pośredniczenia w zawieraniu umów, aż po zamiar udzielania pokrzywdzonym pożyczek.

Z śledztwa wynika, iż w ramach przestępczej działalności sprawca dopuścił się także szeregu oszustw sądowych i komorniczych, korzystając z usług profesjonalnych pełnomocników. Podejrzany szeroko korzystał ze sfałszowanych dokumentów, które fałszował we własnym zakresie, bądź też korzystał z dokumentów sfałszowanych przez swojego brata i współmałżonkę. Częstokroć dochodziło do wykorzystania weksli, które między innymi, były podstępnie wyłudzane, wypełniane niezgodnie z wolą wystawców. Korzystano również ze sfałszowanych weksli. Ponadto ujawniono, iż doszło do przestępstwa prania brudnych pieniędzy.

W sprawie występuje 51 pokrzywdzonych osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. Kwota, którą usiłowano wyłudzić od pokrzywdzonych stanowi ponad 18.000.000 złotych, natomiast kwota wyłudzonego mienia to ponad 150.000 złotych.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Komenda Miejska Policji w Szczecinie pod nadzorem Wydział II ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Wobec dwóch sprawców stosowane jest tymczasowe aresztowanie, natomiast wobec jednego dozór połączony z zakazem opuszczania kraju.

Za popełnienie zarzucanych czynów zabronionych podejrzanym grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie/ Zespół Prasowy KWP Szczecin

Powrót na górę strony