Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne patrole narciarskie rozpoczęły służbę na stokach w regionie jeleniogórskim

Data publikacji 02.01.2018

Kolejny raz ruszyły policyjne patrole narciarskie w Kotlinie Jeleniogórskiej, które co roku czuwają nad bezpieczeństwem wielbicieli zimowego szaleństwa. Policyjni instruktorzy podczas różnego rodzaju imprez na stokach bezpłatnie udzielają najmłodszym lekcji jazdy na nartach oraz dbają o bezpieczeństwo narciarzy. W miniony weekend policyjne patrole narciarskie czuwały nad bezpieczeństwem turystów na stoku „Puchatek” w Szklarskiej Porębie.

Głównym celem policyjnych patroli narciarskich jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz zapobieganie wypadkom na nartach poprzez studzenie zapałów zbyt brawurowo jeżdżących narciarzy. Brawura i lekceważenie zasad poruszania się po stokach są główną przyczyną wypadków na stokach narciarskich.

W sobotę, 30 grudnia 2017 roku, jeleniogórscy funkcjonariusze pełnili służbę na stoku „Puchatek” w Szklarskiej Porębie. W jej trakcie informowali narciarzy o bezpiecznych zachowaniach na stoku, zwracając baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiali bez opieki. Legitymowali także osoby niewłaściwie zachowujące się, zwracali uwagę na kulturę jazdy na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także pilnowali, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad.

Funkcjonariusze czynią starania, aby na stokach obok regulaminów obiektów narciarskich znajdował się również dekalog narciarski opracowany przez FIS, który jest swoistym kodeksem drogowym na stokach. Policjanci nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem narciarzy, ale również pomagają ratownikom GOPR w udzielaniu pierwszej pomocy – co roku policjanci, którzy pełnią służbę w patolach narciarskich uczestniczą w kursie udzielania pierwszej pomocy. Jest to niezwykle ważna umiejętność ponieważ często policjanci jako pierwsi muszą zareagować na sytuację zastaną na stoku.

(KWP we Wrocławiu / mw)

  • Policyjne patrole narciarskie na stokach
  • Policyjne patrole narciarskie na stokach
Powrót na górę strony