Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskany Obraz Matki Bożej Bolesnej

Data publikacji 17.02.2008

Lubelscy policjanci odzyskali XVII-wieczny Obraz Matki Bożej Bolesnej, który został skradziony przed kilkoma dniami z Kościoła pw. Św. Ducha w Lublinie. Sprawcą kradzieży okazał się 36-letni mężczyzna, który sprzedał unikat właścicielowi targowego stoiska handlowego. Obydwaj trafili do policyjnego aresztu.

Obraz Matki Bożej Bolesnej pochodził z XVII wieku i stanowił dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury. Znajdował się on na liście lubelskich zabytków sakralnych. Umieszczony był w bocznej nawie Kościoła pw. Św. Ducha.

W środę około godziny 13.00 brak obrazu zauważyła jedna z wolontariuszek. Powiadomieni o kradzieży policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwania.

Wczoraj rano ustalenia operacyjne lubelskich funkcjonariuszy doprowadziły do zatrzymania 36-letniego Marka P. Mężczyzna przyznał się do kradzieży obrazu, ale odmówił składania wyjaśnień. Powiedział tylko, że obraz oddał właścicielowi jednego ze stoisk handlowych znajdujących się przy Al. 1000-lecia w Lublinie. Dostał za niego 12 zł.

Kiedy policjanci pojechali we wskazane miejsce, na stoisku należącym do 55-letniego mężczyzny znaleźli skradziony obraz. Właściciel został zatrzymany i wraz z odzyskanym unikatem przewieziony na komisariat.

Dzisiaj obydwaj zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury z wnioskiem o zastosowanie aresztu tymczasowego. 36-letniemu mężczyźnie został postawiony zarzut kradzieży mienia o szczególnym znaczeniu dla kultury. Grozi za to kara do 10 lat więzienia. Kara ta może zostać zwiększona do 15 lat, gdyż kradzieży dokonał w ciągu pięciu lat po odbyciu kary za podobne przestępstwo. 55-letniemu mężczyźnie za paserstwo obrazu o szczególnym znaczeniu dla kultury grozi również kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Na szczęście okazało się, że obraz nie został uszkodzony. Jeszcze dzisiaj wróci na swoje miejsce do Kościoła pw. Św. Ducha.
Powrót na górę strony