Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo na policjantki

Data publikacji 09.01.2018

Starsze małżeństwo z Brzegu uwierzyło 2 młodym kobietom, które zapukały do ich drzwi i podały się za policjantki. To nowy sposób działania oszustów! Para straciła kilkaset złotych. Pamiętajcie o ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. W takich przypadkach kierujmy się ograniczonym zaufaniem – zawsze można zadzwonić pod numer alarmowy 997, by sprawdzić wiarygodność naszych gości.

Do tego oszustwa doszło kilka dni temu w Brzegu. Wtedy do starszego małżeństwa zapukały 2 kobiety podające się za policjantki. Powiedziały, że w jednym z lombardów w mieście, na ich nazwisko, zostały oddane przedmioty, które w policyjnych systemach figurują jako skradzione. Przyszły pod pretekstem odszukania dowodów sprzedaży tych przedmiotów. Podczas rzekomego przeszukania, odwróciły uwagę seniorów i skradły kilkaset złotych.

O takich sytuacjach, jaka przytrafiła się brzeskim seniorom, warto rozmawiać z naszymi rodzicami i dziadkami. Przy każdej okazji ostrzegajmy ich przed oszustami, którzy próbują wzbudzić ich zaufanie i okraść z oszczędności. Upewnijmy ich, że zawsze w sytuacji dla nich nietypowej, mogą do nas zadzwonić.

Przypomnijmy też o podstawowych zasadach obsługi telefonu, także tej, że aby wykonać nowe połączenie, wcześniejsze musi być rozłączone. Dużą rolę odgrywają dzieci i wnukowie – to wciąż często podszywają się lub powołują na nich sprawcy. Zapewnijmy swoich dziadków czy rodziców, że natychmiast przelewem lub za pośrednictwem osób trzecich nigdy nie będziemy chcieli od nich pożyczyć pieniędzy.  

Zobaczcie, jak mogą działać oszuści metodą "na policjanta":

 

Film spot

 

Przypominamy co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów:

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.
  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Powrót na górę strony