Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Postawa godna pochwały

Data publikacji 12.01.2018

Na terenie powiatu bełchatowskiego doszło do dwóch zdarzeń spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących. W obu przypadkach sprawcy zostali ujęci przez świadków. Za godną pochwały postawę i pomoc w zatrzymaniu pijanych kierowców, dziękujemy!

11 stycznia 2018 roku, przed godz. 8.00 na drodze w miejscowości Rząsawa (gm. Bełchatów), 35-letni kierowca audi na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do zderzenia z prawidłowo jadącym citroenem, po czym próbował odjechać. Dalszą jazdę uniemożliwił mu kierujący oraz pasażerowie citroena, którzy wyczuli silną woń alkoholu od mężczyzny, o czym niezwłocznie poinformowali Policję. Badanie wykonane przez funkcjonariuszy wykazało 3,8 promila alkoholu. Kierowca audi miał duże problemy z utrzymaniem równowagi. Nie potrafił też logicznie się wypowiadać. 35-latek trafił do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu usłyszy zarzut kierowania w stanie nietrzeźwości. Odpowie także za spowodowanie kolizji drogowej.

Tego samego dnia o godz. 15.45, policjanci pojechali na ul. Faustyny Kowalskiej, także w związku z podejrzeniem nietrzeźwego. Na miejscu funkcjonariusze zastali zgłaszającego, który był jednocześnie świadkiem, jak kierujący volkswagenem bora jadąc ul. Św. Barbary nie wyhamował przed skrzyżowaniem, przejechał przez chodnik i zatrzymał się dopiero na stojaku dla rowerów. Kierowca wysiadł z pojazdu, zebrał tablicę rejestracyjną i zderzak, po czym chwiejnym krokiem próbował oddalić się z miejsca zdarzenia. Uniemożliwił mu to zgłaszający wraz z innymi osobami, w między czasie informując o zajściu Policję. Nieodpowiedzialnym kierowcą okazał się 41-letni bełchatowianin, który wydmuchał blisko 3 promile alkoholu.

Obu kierowcom policjanci zatrzymali uprawnienia do kierowania.

Bełchatowscy policjanci dziękują mieszkańcom za czujność i godną naśladowania obywatelską postawą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Przypominamy, że za jazdę w stanie nietrzeźwości kierującym grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zatrzymanie prawa jazdy na 3 lata oraz wpłata 5.000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Opisane konsekwencje są bardziej rygorystyczne wobec kierujących, którzy byli uprzednio skazani za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat, dożywotni zakaz  prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 10.000 złotych.

(KWP w Łodzi / kp)

 

Powrót na górę strony