Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śledczy z Olsztyna rozbili grupę przestępczą zajmującą się kradzieżą ciągników siodłowych i naczep

Data publikacji 15.01.2018

Tomy akt, 3 lata ciężkiej pracy, zawiązana międzynarodowa grupa JIT (Joint Investigation Team), ponad 152 udowodnione czyny - to efekt współpracy Wspólnego Zespołu Śledczych w skład którego wchodzili policjanci i prokuratorzy z Polski i Niemiec. W nielegalnym procederze kradzieży ciągników siodłowych i naczep łącznie zatrzymano 20 osób. Straty wynoszą ponad 8 mln euro.

W 2014 roku Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła śledztwo dotyczące działania od 2012 roku na terenie naszego województwa i innych miejscowości na terenie Polski i Niemiec, zorganizowanej grupy przestępczej. Miała ona na celu kradzież ciągników siodłowych konkretnych marek i naczep ciężarowych w Niemczech, a następnie ich legalizację na terenie Polski i Litwy. W skład grupy przestępczej mieli wchodzić obywatele Polski oraz Federacji Rosyjskiej.

W Polsce auta i naczepy były legalizowane na podstawie dokumentów pochodzących od legalnych, ale uszkodzonych pojazdów. Następnie pojazdy te były sprzedawane osobom trzecim lub rozbierane na części. W tym samym czasie na terenie Niemiec, a dokładnie w Bielefield, niemieccy policjanci wraz z prokuraturą prowadzili swoje śledztwo. Szeroko zakrojone działania operacyjne i dochodzeniowe, prowadzone przez policjantów Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, doprowadziły do połączenia obu tych śledztw. I tak w 2016 roku Prokurator Generalny podpisał umowę ze stroną niemiecką o utworzeniu Wspólnego Zespołu Śledczego określanego w Europie jako Joint Investigation Team (JIT).

Z ustaleń olsztyńskich śledczych (policjantów i prokuratora) wynikało, że kierowniczą rolę w nielegalnym procederze pełnił 43-letni Krzysztof R. - mieszkaniec województwa warmińsko-mazurskiego. Mężczyzna ten dzięki swoim kontaktom przestępczym na terenie Polski, Niemiec i Litwy zorganizował proceder kradzieży ciągników siodłowych i naczep, z którego uczynił sobie stałe źródło dochodu.

Wspólna praca Zespołu Śledczego - JIT, doprowadziła do ustaleń z których wynikało, że w okresie od 2012 do 2015 roku na terenie Niemiec skradziono ponad 100 pojazdów. W toku prowadzonego śledztwa łącznie przedstawiono ponad 150 zarzutów 20 obywatelom Polski. Zarzuty te dotyczyły m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży, kradzieży z włamaniem, paserstwa, oszustwa oraz przerabiania znaków identyfikacyjnych. Lider grupy tj. 43-letni Krzysztof R. usłyszał ponadto zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Łącznie mężczyźnie przedstawiono 95 zarzutów. Krzysztof R. oraz pozostali podejrzani przyznali się do zarzucanych im czynów. Część osób uczestnicząca w tym nielegalnym procederze była już w przeszłości karana m.in. za kradzieże i kradzieże z włamaniem. Należy także wspomnieć, że 6 obywateli Federacji Rosyjskiej uczestniczących w zorganizowanej grupie przestępczej, będzie odpowiadało przed niemieckim wymiarem sprawiedliwości za popełnione przestępstwa.

Wobec polskich obywateli prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztów, poręczeń majątkowych, dozorów policyjnych oraz zakazu opuszczania kraju. Policjanci z Olsztyna odzyskali 20 pojazdów oraz podzespołów samochodowych. Łączne straty wynikające z działalności grupy oszacowano na kwotę 8 milionów euro. Z majątku posiadanego przez kierującego grupą zabezpieczono kwotę 275 tysięcy złotych na poczet przyszłych kar. Całość zabezpieczonego mienia przekroczyła kwotę 1 mln 300 tysięcy złotych.

W ciągu 3 lat nad tą sprawą pracowało 40 policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz Prokurator z Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. Finałem pracy śledczych jest akt oskarżenia, który do sądu został skierowany 30 grudnia 2017 roku.

(KWP w Olsztynie / kp)

 

  • ciągnik siodłowy
  • ciągniki siodłowe
  • ciągnik siodłowy
Powrót na górę strony