Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadli złodzieje transformatorów

Data publikacji 18.02.2008

Grupę przestępczą, która kradła elementy miedziane i aluminiowe z napowietrznej sieci energetycznej i stacji transformatorowych, rozbili policjanci z wydziału kryminalnego komendy wojewódzkiej Policji w Łodzi wspólnie z funkcjonariuszami z komendy powiatowej w Poddębicach. Wśród 5 zatrzymanych osób jest m.in. student prawa. Jeden ze złodziei w lutym w trakcie takiej kradzieży został śmiertelnie porażony prądem. Funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Od dłuższego czasu stróże prawa rozpracowywali grupę. Ustalono, że w skład "aluminiowo-miedzianego" gangu wchodzi co najmniej 6 osób – mieszkańców Łodzi i okolic. Złodzieje działali od 2003 roku w 6 powiatach woj. łódzkiego, a także w Wielkopolsce oraz w województwach opolskim i kujawsko – pomorskim. Przestępcy dysponowali specjalistyczną wiedzą na temat urządzeń oraz odpowiednim sprzętem. W ciągu dnia rozpoznawali teren wybierając miejsca ustronne i oddalone od zabudowań mieszkalnych, a kradzieży dokonywali pod osłoną nocy.

Kryminalni dysponując już wszechstronną wiedzę o metodach działania i składzie osobowym grupy przystąpili do zatrzymań. W ich ręce wpadło 5 mężczyzn – łodzian w wieku 24, 48, 31 i 25 lat oraz 27-letni mieszkaniec gminy Aleksandrów. Dwóch z zatrzymanych to właściciel i pracownik punktu skupu złomu, a wśród pozostałych jest między innymi student IV roku Wydziału Prawa i Administracji.

Policjanci ustalili, że ostatnia kradzież jaka była "dziełem" grupy, miała miejsce 9 lutego w Świeciu w województwie kujawsko – pomorskim. Podczas dokonywania tego przestępstwa jeden ze złodziei – 23-latek, został porażony prądem i zmarł.

Zatrzymani mężczyźni przyznali się do około 80 kradzieży. Wszystkim przedstawiono zarzuty i objęto ich dozorami policyjnymi. Śledczy sprawę traktują jako rozwojową – przewidują dalsze zatrzymania, będą też sprawdzać dotychczas nie wykryte kradzieże elementów miedzianych i aluminiowych z transformatorów i sieci energetycznej, które miały miejsce w ostatnim czasie.
Powrót na górę strony