Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znajdował bomby i zbierał proch

Data publikacji 18.02.2008

Ponad 8 kilogramów materiałów, z których można skonstruować ładunki wybuchowe,naboje i łuski pochodzące z czasów II wojny światowej zabezpieczyli policjanci w jednym z mieszkań w Policach. Zatrzymali też właściciela kolekcji, 52-letniego Edwarda Ł. Jak ustalono, mężczyzna szukał niewybuchów i pozyskiwał z nich proch, który następnie prawdopodobnie sprzedawał. Ładunki rozbrajał na balkonie, a niebezpieczne materiały przechowywał w swoim mieszkaniu i garażu.

Wczoraj wieczorem na policyjny telefon zaufania zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że w jednym z bloków mieszka osoba, która zbiera pociski z czasów II wojny światowej i odzyskuje z nich proch.

Policjanci natychmiast postanowili to sprawdzić. Pod wskazanym adresem zastali 52–letniego Edwarda Ł. Mężczyzna był bardzo zaskoczony wizytą stróżów prawa. Po wejściu do mieszkania policjanci zauważyli w jednym z pokoi łuski oraz naboje. Wezwano ekipę dochodzeniowo – śledczą, która gruntownie przeszukała lokal. Policjanci zabezpieczyli m.in. trzy sztuki nabojów oraz dużą ilość pustych łusek. Policjanci natknęli się również na oddzielone pociski od łusek i atrapę granatu. W mieszkaniu znajdował się też materiał wybuchowy w postaci prochu. Odnaleziono także niemieckie emblematy z czasów II wojny światowej i profesjonalny wykrywacz do metali. Kiedy policjanci ustalili, że mężczyzna ma garaż Edward Ł. sam wskazał, gdzie przechowuje w nim materiały wybuchowe.

W trakcie rozpytania ustalono, że mężczyzna zajmował się poszukiwaniem starych poniemieckich niewybuchów, które następnie rozbrajał w swoim mieszkaniu. Odzyskany w ten sposób proch prawdopodobnie sprzedawał.

Policjanci zabezpieczyli w mieszkaniu i garażu mężczyzny ponad 8 kilogramów materiałów, z których można skonstruować ładunki wybuchowe. Mężczyznę przewieziono do komendy w Policach, gdzie zbadano jego trzeźwość. Badanie wykazało prawie 1,5 promila alkoholu we krwi. Zatrzymanego osadzono w policyjnym areszcie. Dziś zostanie przesłuchany.

Film Znajdował bomby i zbierał proch


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Znajdował bomby i zbierał proch (format flv - rozmiar 3.83 MB)

Powrót na górę strony