Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: W trosce o bezpieczeństwo naszych Babć i Dziadków!

Data publikacji 18.01.2018

Już w niedzielę Dzień Babci, a zaraz potem święto wszystkich Dziadków. Policjanci z KWP w Lublinie z tej okazji oprócz serdecznych życzeń przygotowali specjalnie dla seniorów porady i ostrzeżenia dotyczące bezpiecznych zachowań. W nowej odsłonie spotu „Oszustom Stop” przestrzegamy przed sposobami działania przestępców. Także najmłodsi przyłączyli się do porad dla swoich bliskich. Zrealizowaliśmy także dżingiel, w którym przedszkolaki radzą co zrobić, by być widocznym na drodze.

Funkcjonariusze ZKS i Ruchu Drogowego KWP w Lublinie do współpracy zaprosili  przedszkolaki. Ola, Zuzia i Igor w specjalnym wierszyku proszą wszystkie babcie i dziadków o zachowanie ostrożności na drodze.

Dzieciaki poruszają tematykę noszenia odblasków, które niejednokrotnie ratują pieszym życie.

 

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 1.46 MB)

 

Przy tej okazji przypominamy: Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesiennych i zimowych. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Lublinie przypominają z kolei jak ustrzec się przed oszustami i złodziejami. W nowej odsłonie spotu „Oszustom Stop” przestrzegają przed sposobami działania przestępców. Kolejny raz swój udział w akcji i nagraniu spotu profilaktycznego wzięli Pan Alina Gucma i Panu Stanisław Miciuk z lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.  Za pomoc i wsparcie dziękujemy także Urzędowi Miasta Lublin.

    

Tego rodzaju kampanie, programy profilaktyczne są niezmiernie ważne,  bowiem każdego niemal tygodnia dochodzi do oszustw popełnianych na szkodę osób starszych i samotnie mieszkających. Sprawcy wykorzystując dobroć seniorów i ich chęć niesienia pomocy, podszywając się za pracowników różnych firm, instytucji, czy członków rodziny, wyłudzają od nich pieniądze. Często mieszkańcy naszego województwa tracą oszczędności całego życia. 

Pamiętajmy, że opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka, kuzyna, czy syna z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna osoba. Oszuści każą też swoim ofiarom przelewać pieniądze za granicę. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom!

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.25 MB)

 

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.  Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków czy urzędów pocztowych.

Przypominamy! Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich.

Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

 

R.L.R

 

 

 

Powrót na górę strony