Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant i strażak uchronili mężczyznę przed zamarznięciem

Data publikacji 19.01.2018

Podczas wspólnego patrolu, policjant i strażak na osiedlu Wojciechowice zauważyli w jednym z garaży mężczyznę, który posiadał objawy wychłodzenia organizmu. Temperatura ciała mężczyzny miała niecałe 33 stopnie Celsjusza. Trafił do szpitala.

Wspólne patrole możliwe są dzięki podpisanemu porozumieniu pomiędzy Komendą Miejską Policji w Ostrołęce, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Grupą Ratowniczą Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom Nadzieja w Łomży, Strażą Miejską w Ostrołęce oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce dotyczącego pomocy osobom bezdomnym. W ramach podpisanego porozumienia każdego dnia policjanci wspólnie z przedstawicielami innych służb i instytucji biorących udział w działaniach kontrolują miejsca, gdzie mogą znajdować się osoby potrzebujące.

Z ramienia ostrołęckiej komendy policji zadania te w dużej mierze wykonują dzielnicowi, którzy doskonalą znają podległe im rejony służbowe i wiedzą, gdzie takie osoby mogą przebywać. Podczas każdej takiej służby sprawdzane jest co najmniej kilkanaście takich miejsc, najczęściej są to pustostany, kontenery oraz opuszczone garaże.

Podczas patrolu ostrołęcki policjant i funkcjonariusz straży pożarnej osiedlu Wojciechowice zauważyli w jednym z garaży mężczyznę, który posiadał objawy wychłodzenia organizmu. 46-latek leżał na łóżku okryty jedynie kocem, a kontakt z nim był bardzo utrudniony. Na miejsce natychmiast wezwano karetkę pogotowia, która zabrała mężczyznę do szpitala. O tym, że pomoc w postaci patrolu nadeszła w ostatniej chwili świadczy fakt, że temperatura ciała mężczyzny wynosiła już niespełna 33 stopnie Celsjusza.

Pamiętajmy, że tak naprawdę każdy z nas jednym telefonem może uratować komuś życie. Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany. To właśnie dzięki Państwa reakcji skuteczność tego rodzaju działań może być jeszcze większa. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Dziękujemy za wszystkie przekazane informację, jednocześnie zapewniamy, że każda z nich będzie przez nas natychmiast sprawdzana.

Przypomnijmy, że na całym Mazowszu na bezdomnych czeka 3270 miejsc w schroniskach i noclegowniach, 4 ogrzewalnie oraz punkty medyczne. Opieka organizowana jest przez gminy. A dzwoniąc na bezpłatną infolinię 987, można uzyskać informacje dotyczące pomocy dla bezdomnych. Więcej informacji można znaleźć na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie http://mazowieckie.pl/pl/aktualnosci/komunikaty/35027,Pomoc-dla-bezdomnych-mazowiecka-infolinia-987.html

(KWP zs. w Radomiu / kp)


 

Powrót na górę strony