Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zamość: Niskie temperatury zagrożeniem dla osób bezdomnych

Data publikacji 22.01.2018

Pomoc osobom bezdomnym – to temat spotkania, które odbyło się w Zamościu. Przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych oraz Schroniska im. Św. Brata Alberta spotkali się, aby omówić wspólne działania skierowane do osób bezdomnych, które zimową porą narażone są na utratę życia z powodu wychłodzenia organizmu.

W Zamościu odbyło się kolejne comiesięczne spotkanie zamojskich służb, straży i instytucji poświęcone pomocy osobom bezdomnym. Podczas spotkania komendanci zamojskiej Policji i Straży Miejskiej, dyrektorzy Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych i Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie, kierownictwo Schroniska im. Św. Brata Alberta oraz pracownicy socjalni omówili sytuację osób bezdomnych oraz tych, którzy ze względu na warunki w jakich mieszkają, nie są w stanie bezpiecznie dotrwać do wiosny w lokalach, które zajmują. Zaplanowali i przedyskutowali kierunki wspólnych działań, które zostaną podjęte wobec osób potrzebujących pomocy. Decydowano, czy osoba bez dachu nad głową otrzyma schronienie w domu pomocy społecznej, czy też zostanie zaproszona do schroniska, aby w placówce bezpiecznie  przetrwać zimę. Przypomniano również rolę i zadania poszczególnych podmiotów w przypadku konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy osobie znajdującej się w sytuacji zagrażającej jej życiu, ze względu na panujące niskie temperatury.

Kolejny raz przedstawiciele instytucji pomocowych w podobnym składzie spotkają się w lutym. Przedyskutują sytuację kolejnych osób, które ze względu na panujące warunki atmosferyczne, potrzebują pomocy. Uczestnicy spotkań mają jeden wspólny cel – dotrzeć do każdej osoby w Zamościu, która sama ze względu na różne czynniki nie jest w stanie zapewnić sobie ciepłego kąta i pomóc jej w bezpiecznym dotrwaniu do wiosny.

Podczas codziennych służb zamojscy policjanci sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, samotne, starsze, czy też nietrzeźwe. Okres zimowy, gdy temperatury spadają poniżej zera, to najtrudniejszy dla tych osób czas. Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Mając wiedzę o osobie potrzebującej wystarczy powiadomić odpowiednie służby – Policję, Straż Miejską, czy też Pogotowie Ratunkowe, które na pewno nie będą na te informacje obojętne. Pamiętajmy również o osobach śpiących na ławkach, nietrzeźwych, czy też osłabionych – widząc takie osoby reagujmy. Nie bądźmy obojętni, nasze zainteresowanie może uratować komuś życie.   
 
Pamiętajmy również o funkcjonowaniu w naszym powiecie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za jej pośrednictwem również mamy możliwość zgłoszenia Policji, że ktoś w danym miejscu potrzebuje pomocy i wsparcia. Wystarczy na mapę zgłosić zagrożenie z kategorii „bezdomność” określając miejsce jego występowania. Możemy również dodać opis precyzując nasze zgłoszenie. Policjanci pojawią się w miejscu wskazanym na KMZB i zweryfikują zgłoszenie. Jednak pamiętajmy, jeśli ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy - należy działać szybko dzwoniąc na numery alarmowe 112, 997 lub pogotowia ratunkowego.

D.K-B.

Powrót na górę strony