Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Paliwowe zatrzymania

Data publikacji 19.02.2008

Świętokrzyscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami kieleckiej Izby Celnej zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o odbarwianie oleju opałowego w celu jego dalszej dystrybucji już jako olej napędowy. Wstępnie straty na szkodę Skarbu Państwa z tytułu zaniżenia podstawy opodatkowania, określa się na kwotę nie mniejszą niż 400 tysięcy złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci przewidują kolejne zatrzymania.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej Policji w Kielcach współpracując z funkcjonariuszami kieleckiej Izby Celnej wszystkich mężczyzn zatrzymali na gorącym uczynku gdy ci na terenie jednej z firm transportowych w Ostrowcu Świętokrzyskim, wyłączali urządzenia technologiczne. Zatrzymani (46 – 51 lat) to mieszkańcy województw pomorskiego, opolskiego i podkarpackiego.

Funkcjonariusze zabezpieczyli około 55 tysięcy litrów przerobionego "paliwa napędowego" odbiegającego jakościowo od norm przewidzianych w systemie kontroli i monitorowania paliw płynnych.

Wstępnie wynika, że mężczyźni, wykorzystując instalację do wytwarzania komponentów do paliw płynnych, odbarwiali olej opałowy w kiepskiej jakości na olej napędowy. Najprawdopodobniej tak przygotowane "paliwo" trafiało do stacji paliw na terenie województwa świętokrzyskiego, którego "konsumentami" byli różnego rodzaju odbiorcy. Z ustaleń policjantów wynika, że poprzez zabezpieczoną instalację dziennie można było wyprodukować nawet 30 tysięcy małowartościowego paliwa. Wartość strat Skarbu Państwa z tytułu zaniżenia podstawy opodatkowania opiewa na kwotę nie mniejszą niż 400 tysięcy złotych.

Policjanci ustalają ile osób oraz od jakiego czasu, brało udział w tym przestępczym procederze. Dzisiaj mężczyźni będą doprowadzani do prokuratury. Może im grozić nawet do 8 lat pozbawienia wolności oraz bardzo wysokie kary pieniężne sięgające kwoty nawet 10 milionów złotych i przepadek korzyści uzyskanych na drodze z przestępstwa.
Powrót na górę strony