Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z Oddziałów Prewencji ratują życie

Data publikacji 01.02.2018

Bez Oddziałów Prewencji ani rusz. Nie tylko zabezpieczanie imprez masowych. Nie tylko codzienne starania o zapewnienie bezpieczeństwa. To także troska o najwyższe wartości. We wtorek /30 stycznia/ policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Gorzowie Wlkp. st. sierż. Paweł Kiżuk i sierż. Mateusz Lechki w ostatniej chwili uratowali mężczyznę, który chciał odebrać sobie życie. Dzięki szybkiej reakcji policjanci zdążyli zdjąć desperatowi pętlę z szyi. Mężczyzna został odwieziony do szpitala.

W miniony wtorek (30 stycznia) sens tym słowom nadali dwaj policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Gorzowie Wlkp. st. sierż. Paweł Kiżuk i sierż. Mateusz Lechki pełniący służbę w patrolu na terenie naszego miasta.  Dyżurny KMP w Zielonej Górze skierował patrol na Osiedle Pomorskie, gdzie zgłoszono awanturę w mieszkaniu. Policjanci na miejscu przed budynkiem zastali zapłakaną kobietę z dzieckiem, która powiedziała im, że pokłóciła się ze swoim konkubentem i musiała uciekać z mieszkania, bo mężczyzna próbował ugodzić ją nożem.

Policjanci weszli do mieszkania i zauważyli mężczyznę, który stał na krześle z założoną na szyję pętlą. Natychmiast jeden z policjantów chwycił desperata uniemożliwiając mu skok z krzesła. Drugi w tym czasie zdjął z szyi mężczyzny pętlę. Policjanci zauważyli również, że mężczyzna ma zakrwawione ręce na wysokości nadgarstków.  Wezwany na miejsce lekarz pogotowia ratunkowego zadecydował o zabraniu mężczyzny do szpitala. Taka interwencja zawsze jest dla policjantów trudna. W takich sytuacjach liczy się szybkie działanie i każda minuta – ale jak sami policjanci mówią adrenalina dodaje im wtedy sił i pomaga się skoncentrować. Wprawdzie z jednej strony czują napięcie i stres, ale jednocześnie radość i satysfakcję, że zdążyli na czas i uratowali ludzkie życie.

Policjanci z Oddziałów Prewencji każdego dnia wkładają wiele pracy w to, aby zadania przed nimi stawiane były realizowane w 100 %. Dzieki temu starania o zapewnienie bezpieczeństwa społeczeństwu staje się realne. Dzięki profesjonalizmowi, w wielu sytuacjach potrafią odkładać emocje na bok i walczyć o najwyższe wartości- życie ludzkie.

podinsp. Małgorzata Barska
KMP w Zielonej Górze

Powrót na górę strony