Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sześć osób zatrzymanych do sprawy gigantycznego wyłudzenia podatku VAT

Data publikacji 01.02.2018

Policjanci CBŚP przeprowadzili kolejną realizację w sprawie jednego z największych wyłudzeń podatku VAT. Tym razem wpadło sześć osób, a wcześniej zatrzymanych było już 23 podejrzanych. W wyniku przestępczej działalności grupy Skarb Państwa mógł być uszczuplony aż o 800 milionów złotych. W wyniku intensywnej pracy śledczych dotychczas ustalono i zabezpieczono w sprawie nieruchomości (bazy paliwowe), ruchomości (m.in. dwie lokomotywy) oraz pieniądze, należące do podejrzanych o łącznej wartości 263 mln zł.

Policjanci CBŚP Zarządu we Wrocławiu prowadzą, pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu, śledztwo dotyczące m.in. wyłudzenia podatku VAT. Do łamania prawa miało dochodzić od grudnia 2013 roku do lutego 2015 roku na terenie Dolnego Śląska i województwa lubuskiego, przy wykorzystaniu spółek poza granicami Polski. Przestępstwa skarbowe polegały na nieskładaniu deklaracji podatkowych lub składaniu potwierdzających nieprawdę deklaracji podatkowych związanych z importem i obrotem paliw płynnych oraz uszczuplania przez to należności publicznoprawnych z tytułu podatku VAT, jak również praniu pieniędzy pochodzących z tego procederu tj. o czyny z art. 299§1 i 5 k.k., 54§1 kks oraz art.56§1 kks.

Przestępczy proceder był prowadzony z wykorzystaniem polskich oraz zagranicznych podmiotów gospodarczych i fikcyjnego obrotu fakturowego, dzięki czemu dokonywano pozornych transakcji gospodarczych sprzedaży paliwa, ukrywając jego rzeczywiste pochodzenie.

W ostatnich dniach stycznia policjanci CBŚP przeprowadzili kolejną realizację podczas, której zatrzymano sześć osób. Śledczy zarzucają im wprowadzanie do obrotu gospodarczego na terenie Polski paliw pochodzących z Niemiec, na podstawie nierzetelnej dokumentacji oraz bez uiszczenia podatków. Z ustaleń śledczych wynika, że w wyniku ich działalność Skarb Państwa mógł zostać uszczuplony o około 30 mln zł. Podczas działań policjanci zabezpieczyli pieniądze o wartości 600 tys. zł (w euro i złotówkach). W ramach analizy stanu majątkowego podejrzanych ujawniono kilkanaście nieruchomości będących ich własnością i własnością najbliższych, co do których możliwe było skorzystanie z zapisu art. 299 par. 7 kodeksu karnego oraz przepisów o zabezpieczeniu rozszerzonym. Skutkiem tego wydano pięć postanowień o zabezpieczeniu majątkowym na łączną kwotę ponad 20 mln zł.

Sprawa jest prowadzona od 2014 roku. Pierwszą realizację przeprowadzili w 2015 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Kontrolą Skarbową, Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, Służbą Celną, Strażą Graniczną, policjantami KWP i KMP we Wrocławiu. Wówczas rozbito grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym obrotem paliwami na ogromną na skalę, zatrzymano 13 osób, zabezpieczono mienie warte 167 milionów złotych.

Podczas wielu realizacji przeprowadzonych w tej sprawie łącznie zatrzymano 29 osób, którym przedstawiono zarzuty nie tylko udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, ale także naruszenia przepisów karno-skarbowych. Ponadto 27 osób podejrzanych jest również o pranie pieniędzy. Według ustaleń policjantów CBŚP i prokuratorów, w wyniku przestępczej działalności całej grupy Skarb Państwa mógł być uszczuplony aż o około 800 milionów złotych. W wyniku intensywnej pracy śledczych dotychczas ustalono i zabezpieczono w sprawie mienie, w postaci nieruchomości (bazy paliwowe), ruchomości (dwie lokomotywy, samochody osobowe, biżuteria) oraz pieniądze należące do podejrzanych na łączną kwotę 263 mln zł.

kom. Iwona Jurkiewicz

 

Film Sześć osób zatrzymanych do sprawy gigantycznego wyłudzenia podatku VAT

Pobierz plik Sześć osób zatrzymanych do sprawy gigantycznego wyłudzenia podatku VAT (format mp4 - rozmiar 2.31 MB)

Powrót na górę strony