Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne polsko - czeskie patrole narciarskie

Data publikacji 08.02.2018

Na stoku narciarskim w Rokytnicach nad Jizerou pojawiły się policyjne polsko-czeskie patrole narciarskie. Służbę pełnili policjanci garnizonu jeleniogórskiego i posterunku Policji w Rokytnicach w ramach funkcjonującej od kilku lat współpracy transgranicznej. Funkcjonariusze z Czech zwrócili się o wsparcie i pomoc w służbie na stoku z uwagi na obecność wielu polskich wielbicieli białego szaleństwa. Takie patrole to stały element współpracy policjantów obu państw. Podczas służby realizują oni głównie działania pomocowe oraz prewencyjne.

W związku z trwającymi feriami zimowymi na stokach w Czechach pojawiło się wielu narciarzy i snowboardzistów z naszego kraju. Policjanci z Czech zwrócili się o wsparcie i pomoc w służbie na stoku. Wspólne patrole są wynikiem wcześniej zawartego porozumienia o współpracy transgranicznej. 6 lutego br. policjanci z garnizonu jeleniogórskiego pełnili służbę w patrolach narciarskich na stoku w Rokytnicach z policjantami z Czech.

Policyjne patrole narciarskie wykonują przede wszystkim zadania prewencyjne oraz pomocowe, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć’’. Podczas służby policjanci zwracali też uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, oraz na kulturę i takt na stoku, a także w kolejkach do wyciągu. Pilnowali również, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad. Obserwowali ponadto, czy dzieci i młodzież jeździ w kaskach, a także służyli pomocą narciarzom, którzy z różnych przyczyn przewracali się na śniegu.

Wspólne patrole prewencyjne polsko - czeskie realizują zadania głównie w weekendy w rejonach wzmożonego ruchu turystycznego, w okolicach targowisk i innych miejscach handlowych, a także w trakcie większych imprez sportowych zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Pojawiają się również na szlakach turystycznych Karkonoskiego Parku Narodowego, wszędzie gdzie możemy spotkać się ze zwiększonym ruchem turystycznym, zwłaszcza naszych południowych sąsiadów.

Współpraca dotyczy też wymiany informacji pomiędzy Policją Polską i Czeską w zakresie przede wszystkim przestępczości. Wszystkie te działania mają na celu poprawę w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego w rejonie przygranicznym.

(KWP we Wrocławiu / kp)

 

  • Policyjne polsko - czeskie patrole narciarskie
  • Policyjne polsko - czeskie patrole narciarskie
  • Policyjne polsko - czeskie patrole narciarskie
Powrót na górę strony