Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbity gang oszustów

Data publikacji 20.02.2008

Policjanci specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej w Lesznie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującymi się oszustwami przy sprzedaży samochodów. Przestępcy działając na terenie czterech województw oszukali co najmniej 200 osób na ponad 500 tys. złotych. Czterech sprawców już trafiło do aresztu, gdzie spędzą najbliższe miesiące. Policjanci zapowiadają kolejne zatrzymania.

Blisko rok policjanci z Leszna, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej pracowali nad sprawą oszustw przy sprzedaży samochodów. Żmudne i drobiazgowe analizowanie informacji zakończyło się sukcesem. Śledczy rozpracowali kilkunastoosobową zorganizowaną grupę przestępczą, która działając od czerwca 2007 roku na terenie województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Za pośrednictwem jednego z portali internetowych oszukali ponad 200 osób na ponad 500 tysięcy złotych.

Policyjne śledztwo wykazało, że przestępcy działali bardzo ostrożnie. By nie zostawiać śladów swojej działalności, w kafejkach internetowych wysyłali ogłoszenia na portal handlujący samochodami, pojazdami rolniczymi i łodziami motorowymi, płacąc za ich publikację przy pomocy sms-ów. By skuteczniej zatrzeć „trop” wybrali kawiarenki w kilku miejscowościach - w Poznaniu, Lesznie, Czempiniu, Śremie, Kościanie, Pile, Głogowie i Wrocławiu Posługując się danymi osobowymi podstawionych osób, tzw. „słupów”, oszuści zakładali im rachunki bankowe, które stanowiły znaczący element przestępczej działalności. To właśnie na nie zainteresowani kupnem samochodu przelewali jako zaliczkę 10% ceny pojazdu.

Akcja zatrzymania członków grypy została zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. Wcześnie rano leszczyńscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami z Rawicza, Kościana i Gostynia oraz Poznania weszli jednocześnie do kilku mieszkań w Lesznie i Rawiczu. W wyniku tej realizacji zatrzymali 6 osób. Policjanci zarzucają im udział w zorganizowanej grupie przestępczej i oszukania co najmniej 200 osób na ponad 500 tysięcy złotych. Wśród zatrzymanych była osoba kierująca tym przestępczym procederem.

Leszczyńscy śledczy zabezpieczyli na poczet przyszłych kar gotówkę oraz samochody wartości prawie 500 tysięcy złotych. Sąd w Lesznie w stosunku do 4 zatrzymanych zastosował już 3-miesięczny areszt.

Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci pracujący nad nią planują w najbliższym czasie kolejne zatrzymania.

Powrót na górę strony