Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Załamał się lód , ktoś wpadł do wody – na szczęście to tylko zajęcia doskonalące z ratownictwa lodowego

Data publikacji 21.02.2018

Załamał się lód. Ktoś wpadł do wody. Na miejsce natychmiast ruszyli policjanci. Dzięki ich szybkiej reakcji oraz profesjonalnemu działaniu człowiek został uratowany. Na szczęście to tylko ćwiczenia. Białostoccy funkcjonariusze ćwiczyli dziś umiejętności z zakresu ratownictwa lodowego pod czujnym okiem strażaków i ratowników ze Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom „Nadzieja”.

Dziś, przed południem, na zamarzniętym zalewie przy ul. Plażowej w Białymstoku, 15 policjantów z Oddziału Prewencji Policji, Wydziału Prewencji oraz Wydziału Prezydialnego, Kadr i Doskonalenia Zawodowego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, a także IV Komisariatu, doskonalili swoje umiejętności z zakresu ratownictwa lodowego pod czujnym okiem kpt. Artura Bernaziuk z Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku oraz Grupy Ratowniczej Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom „Nadzieja”. W trakcie zajęć, pozorowano liczne akcje ratownicze. W ten sposób mundurowi przećwiczyli  współpracę służb w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego na zamarzniętych akwenach.  W ramach pozorowanych interwencji, policjanci korzystając ze specjalistycznego sprzętu ratowniczego, wyciągali z wody tonącą osobę, pod którą załamał się lód. Ćwiczyli również umiejętności poruszania się po lodzie o różnej grubości oraz asekuracji ratującego i bezpiecznej jego ewakuacji z miejsca zagrożonego.

W dzisiejszych ćwiczeniach z ratownictwa lodowego wzięli również udział studenci kierunku Resocjalizacji na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, którzy obecnie uczestniczą w programie praktyki zawodowej w Wydziale Prewencji KWP w Białymstoku. Młodym ludziom przypomniano główne zasady ratownictwa lodowego. Dodatkowo, każdy z nich, mógł osobiście przekonać się, jak ważny jest czas i profesjonalne współdziałanie służb w sytuacjach, kiedy osoba potrzebuje natychmiastowej pomocy.

Nad zalewem nie zabrakło również obserwatorów ćwiczeń, wśród których znaleźli się uczniowie białostockich szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a także najmłodsi białostoczanie w osobie przedszkolaków. Im również zostały przypomniane podstawowe zasady bezpieczeństwa w rejonie zamarzniętych akwenów.  

 

       

 

 

Powrót na górę strony